Maailm

Iisrael jätab omale 18 000 põgenikku, kuid saadab 16 000 Euroopasse (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. aprill 2018 19:51
„Ära saada mind ära!“ Aafriklased ja iisraellased protestisid valitsuse plaani vastu põgenikud Aafrikasse välja saata.Foto: AFP/Scanpix
Umbes 16 250 asüüliotsijat Iisraeli pinnal saavad kergendatult hingata. Pühapäeval algama pidanud massiline riigist väljasaatmine katkes tänu Iisraeli ja ÜRO saavutatud kokkuleppele, vahendab BBC.

Iisraeli esialgne plaan oli aga saata pagulased Aafrikasse tagasi, mis põhjustas Iisraeli inimõigusaktivistide ja pagulasgruppide seas protestilaine. Iisraeli ülemkohus tunnistas valitsuse otsuse kehtetuks. Kokkuleppel ÜROga saavutati seega kompromiss, mille järgi tohib suur osa põgenikke Iisraelis edasi elada, kuid üle 16 000 inimese saadetakse peamiselt Euroopasse. Iisraeli jääb ning saab seal ka elamisloa umbes 18 000 põgenikku.

Samal teemal

Peaminister Benjamin Netanyahu andis pressikonverentsil mõista, et põhimõtteliselt saadab Iisrael iga „omale jäetud“ põgeniku eest ühe välja. Sihtkohariikide täpne arv pole teada, kuid Netanyahu sõnul on nende hulgas Saksamaa, Itaalia ja Kanada. Mida arvavad plaanist need kolm riiki, pole teada, sest keegi neist pole sel teemal veel ametlikku teadaannet teinud.

Peamiselt on Iisraeli jõudnud põgenikud pärit Eritreast ja Sudaanist. Eritreas, kus on võimul üks partei, kiusatakse partei vastaseid taga vägivallaga, Sudaanis käib aga kodusõda. Tagasi oleks inimesed saadetud mitte kodumaale, vaid Rwandasse ja Ugandasse - kes samuti keeldusid võõrriikide põgenikke vastu võtmast. Konks on selles, et Eritrea poliitilisi põgenikke näeb Iisraeli valitsus suuremas osas siiski majanduspõgenikena, millest tuleneb väidetavalt ka riigi vastumeelsus neid majutada. 16 000 inimest kolitakse Iisraelist mujale järgmise viie aasta jooksul.

Iisraelis on enamik kõnealuseid pagulasi viibinud tegelikult juba mitu aastat ning on sinna saabunud peamiselt Egiptuse kaudu. 2013. aasta detsembri valminud piirimüür Iisraeli ja Egiptuse vahel on illegaalsed piiriületused praktiliselt kinni keeranud. Tuhandete asemel lipsab üle piiri aastas vaid paarkümmend põgenikku.

Samal teemal

02.03.2018
UUE SÕJA OHT: Türgi ja Kreeka suhted on madalseisus
09.02.2018
KOHUTAV: Süüria sõda kestab juba seitse aastat
07.02.2018
PÖÖRE PAREMUSELE? Migrantide vool üle Vahemere väheneb