Winnie Mandela 2016. aastalFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 2. aprill 2018 17:14
Suri Lõuna-Aafrika poliitik ja apartheidivastane poliitik Winnie Mandela. 81aastane Winnie Madikizela-Mandela oli 38 aastat abielus Nelson Mandelaga. Inimõiguste ja inimlikkuse ikooniks olnud mehe eksabikaasa minevikus olid aga väga tumedad varjud, mis võisid olla nende abielu purunemise põhjuseks.

Mandela abikaasa oli Lõuna-Aafrika Vabariigi esimene mustanahaline president, kes valiti ametisse 1994. aastal. Abielu Winnie Mandelaga ei jäänud siiski püsima, ehkki nende abielu pidas vastu Nelson Mandela 27 aastat pika vangistuse apartheidi aegadel. 1996. aastal Mandelade abielu lahutati.

Abikaasa vangistuse ajal kohtus Winnie Mandela mehega vaid vanglakülastuste ajal. Paaril on kaks tütart, kelle kokkupuude isaga piirdus 27 aasta jooksul samuti vaid kohtumistega teineteisel pool klaasseina. Apartheidivalitsus ahistas Winnie Mandelat korduvalt, ta pidi taluma nii piinamist kui lühiajalisi vangistusi.

The Guardian kirjutas 2013. aastal, kui Nelson Mandela suri, et Winnie käis teda haiglas pea iga päev vaatamas ning et paar võis küll lahutatud olla, ent jäid siiski lähedasteks. Mõned arvavad lausa, et nende armastus ei jahtunudki kunagi, ehkki tõenäoliselt mõjus pikk eraldatus abielule siiski hävitavalt. Ka esileedi oli Winnie Mandela vaid formaalselt, paar elas 1992. aastast lahus. 1998. aastal abiellus Nelson Mandela uuesti, seekord Mosambiigi presidendi lese Graca Macheliga. Machel on esimene inimene, kes on olnud abielus kahe riigipeaga.

Winnie ja Nelson Mandela abielule ei aidanud kaasa ka süüdistus, et Winnie oli 14aastase noore aktivisti Stompie Moeketsi mõrva tellija. Nooruk leiti 1989. aastal prügimäelt läbilõigatud kõriga ning uurimisel selgus, et tema tapjaks oli Winnie Mandela ihukaitsja. Too väitis omakorda kohtus, et just Winnie Mandela käskis poisi röövida ja tappa. Mandela jäi süüdi inimröövi korraldamises, kuid ei pidanud selle eest vangi minema. Tema maine oli aga hävinud ning arvatavasti oli Mandelade abielulahutuse taga ka see, et Nelson Mandela, kelle poliitiline sõnum oli rahumeelne ja leppimist otsiv, ei saanud lubada enda kõrvale naist, kelle minevikus oli niivõrd must süüdistus.