Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 2. aprill 2018 16:54
Kivististena on säilinud vaid üks kümnendik ühest protsendist ajaloo jooksul Maa pinnal elanud olendite liikidest. Kui vältida kirstumatust ja Iraani, võib see juhtuda ka inimesega.

Iga fossiil on omaette väike ime, sest tõenäosus pärast surma kivistisena edasi eksisteerida on lihtsalt niivõrd väike, kirjutab BBC Future. Näiteks hetkel USAs elavast üle 320 miljonist inimesest jääb kunagi kivististena alles umbes 60 luud - nii veerand tervest skeletist. Ning ega needki poleks kõik ühes kohas, tõenäosus, et terve maalahmaka peale need 60 luud (või üksainukegi) leitaks, on kaduvväike.

Inimestena on meil siiski teiste elusolendite ees paar eelist (mis puudutab fossiliseerumist). Meil on suhteliselt kõva luustik ja oleme paljude teiste elusolenditega võrreldes suurt kasvu.

Teadlaste sõnul on fossiiliks muutumisel vajalik see, et keha maetaks kohe pärast keha omaniku surma. Samuti ei tohiks olla mingit võimalust ümbermatmiseks. Ei sajandite ega aastatuhandete jooksul. Ka peab lootma, et maetud säilmed ei satuks ühegi näljase looma huvialasse. Kaasa võivad aidata looduskatastroofid - arvatakse, et dinosauruste hästisäilinud säilmed on leitud tänu sellele, et neis kohtades on luudele mudavaring või vulkaanituhk peale langenud. Kõige paremad kohad fossiilide leidmiseks on merepõhi, muud veekogud, lammid jms. Mida vähem õhku, seda vähem on võimalik, et keegi su säilmeid häirima (st ära sööma) tuleks.

Kes soovib fossiiliks saada, peaks vältima kirstumatust, sest see segaks mineraalainete reaktsioone, mis on kivistumisel vajalikud. Paleontoloog Mike Archer soovitab kirstu, mis on liivaga täidetud, kuid mille kaanele on puuritud sajad väikesed augud. „Kui tahad olla klassikaline luine fossiil, siis sobiks umbes midagi sellist nagu jõeliiv,“ räägib ta. „Kõik pehmed koed häviksid ja alles jääks ilus, selgelt väljajoonistunud skelett.“

Vältima peaks ka tektooniliste laamade piire, sest seal võib fossiil kaduda liiga sügavale maakoore alla ning hävineda. Halvim piirkond on Iraan, kus kohtuvad Euraasia laam ja Iraani laam. Geograafiliselt hea koht on ülisoolane Surnumeri.

Et miljonite aastate pärast sinu fossiili leidmine ka õnnestuks, soovitavad teadlased matta endaga kaasa mõne kaua vastu pidavat metalli sisaldava eseme, näiteks mobiiltelefoni. Sajaprotsendiliseks kindluseks soovitatakse aga teemanti. Sellele saad ka graveerida sõnumi potentsiaalsele leidjale. Eeldades, et tuleviku inimesed sinu keelt üldse oskavad.