Eesti uudised

Riik hakkab Rukki kanalit süvendama iga kahe aasta tagant (13)

Toimetas Silja Ratt, 2. aprill 2018, 13:47
Hiiumaa praam TiiuFoto: Alar Truu
Riik plaanib probleemses Rukki kanalis iga kahe aasta tagant süvendustöid tegema hakata, et vältida häireid laevaliikluses mandri ja Hiiumaa vahel. Praegu on laevad kanalisse enda sõudekruvidega tekitanud settevalli ning praamiliiklus mandri ja Hiiumaa vahel on endiselt ohus.

Veeteede ameti laevateede osakonna juhataja Kaidi Katus rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et praegu saavad praamid Hiiumaa vahet sõita, kuid selline seis ei pruugi püsima jääda. Katus lisas, et kohe kui jää ära läheb, saab Veeteede amet alustada uuringuid, mis peaksid näitama, mis on täpne kanali sügavus ja milliseid töid on vaja teha. 

Katus selgitas, et traalimine lükkab tekkinud sette lihtsalt laiali, kuid süvendamise käigus viidaks seda merepõhjast ära. Seega on kaks tööd üsna erinevad.

Süvendamistöid hakatakse tihemini tegema

Samal teemal

"Kui me eelmisel navigatsiooni perioodil igal nädalal mõõtsime, siis oli sügavus pidevas muutuses: üks nädal 20 sentimeetrit rohkem ja teisel vähem. Uue mõõtmisega saame konkreetse pildi, aga seda saab teha siis kui jää on läinud," rääkis Katus.

Eelmise põhja silumisega saavutati kanalis 5,2 meetrine sügavus, kuid süvendamisega soovitakse see taastada 5,4 meetri peale. Samas ei ole võimalik süvendamisega alustada enne 1. augusti erinevate kooskõlastuste ja keskkonnaalaste piirangute tõttu. Ja seda Katuse sõnul ka juhul, kui eeltöödega oleks alustatud varem.

Tema sõnul on Väinamere piirkond üldse väga madal. Seda on kahel viimasel aastal võimendanud ka ekstreemsemad loodusolud. Varem ei tekkinud laevaliikluses nii suuri häireid ka seetõttu, et liinil olid ka vanad väiksema süvisega laevad ning kriitilises olukorras sai kasutada neid.

Hüdrograaf Peeter Ude pakkus hiljuti välja, et Rukki kanalis tuleks viia läbi märksa ulatuslikumad süvendustööd, kui riik seda plaanib, ning mis sisaldaks ka lõhkamisi. Sellisel juhul saaks süvendada kanali kuni kuue meetri peale. Katuse sõnul riik seda teha ei plaani.

"Me oleme oma majas rääkinud sellest, aga nagu ka Peeter Ude ise ütleb, siis lõhkamiseks on vaja teha meeletult töid. Tuleb arvestada kuluefektiivsust. Ja isegi kui me nii süvendame 5,8 meetri peale, siis me ei tea, kui kaua see püsib. Seega on riik otsustanud, et kuluefektiivsuse seisukohalt on otstarbekam teha süvendustöid väiksemas mahus ja iga kahe aasta tagant."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee