Eesti uudised

100 aastat Esimesest maailmasõjast – aga maapind paljastab endiselt toonaseid relvi (3)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 2. aprill 2018 11:25
Foto: Pixabay
Eestis paljastab maapõu sageli 73 aastat tagasi lõppenud Teise maailmasõja aegset laskemoona – kohati aga isegi Esimese maailmasõja aegset. Ning ega neid kaht läinud sajandi koledust ilmaasjata ilmasõdadeks kutsuta – ka Ameerikas leitakse tänini 100 aastat tagasi lõppenud Esimese maailmasõja aegset tapakraami. 

Popularmechanicsi teatel tehti värskeim leid eelmisel kuul, kui USA New Jersey Mantolokingi rannalt avastati seitse Esimese maailmasõja aegset püssigranaati. Ning rannad paljastavad ka teistest sõdadest pärinevat lahingumoona.   

Leitud esemete skaala on lai: tillukestest sütikutest täismõõtmetes miinideni. Sõjamoon ilmub sageli nähtavale rannauuendustööde käigus või tugevate tormide tagajärjel.

Nii juhtus ka Mantolokingis: püssigranaadid leiti siis, kui taastati randa, mida viie aasta eest tugevasti kahjustas torm Sandy.

Osad rannikutelt leitavatest esemetest visati sõdade lõppedes lihtsalt üle parda, teised on aga maha jäänud näiteks õppustelt. Sõjamoona on leitud vähemalt 16 USA osariigist New Jersey’st Hawaiini.

„Üllatav või mitte, aga see kraam jätkab väljailmumist,“ märkis fenomeni uuriv Texase ülikooli okeanograafiaprofessor Niall Slowey. „Seda kraami liikus ju miljonite tonnide kaupa.“

Samal teemal

Sealjuures oli kuni 1970. aastani ka väga üldlevinud praktika, et ebavajalikuks osutunud laske- ja lõhkemoon visatigi rahulikult üle parda merepõhja. Slowey hinnangul on merepõhjas sõjamoon rohkem, kui keegi suudaks ette kujutada.

Just New Jersey osariik näib olevat ohtralt sõjamoona täis: 2007. aastal pumbati seal rannauuendustööde käigus u 2,2 km pikkuselt lõigult kaldale enam kui 1100 eset, suuremalt jaolt sütikuid. 

Sõjandusekspertide teatel pole teada, et keegi oleks USAs lahingumoona plahvatuse tagajärjel viga saanud, aga oht on tõsine. Euroopas on toimunud mitmeid ohvreid nõudnud plahvatusi. Näiteks 2005. aastal hukkus kolm Hollandi kalameest, kes tõmbasid võrguga veepinnale Teise maailmasõja aegse pommi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee