Eesti uudised

Võrdse palga päev: miks Eesti naise euro on väärt 75 senti? (44)

Toimetas Silja Ratt, 2. aprill 2018 09:51
Sooline palgalõhe on Eestis endiselt probleemFoto: Martin Ahven
Tänasel võrdse palga päeval võtab Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon (EENA) teemafookusesse soolise palgalõhe, mis on Eestis endiselt Euroopa Liidu suurim – 25,3 protsenti. Tinglikult võib öelda, et Eesti naise euro on väärt 75 senti.

Võrdse palga päeval suunab EENA tööandjaid pöörama senisest enam tähelepanu nais- ja meestöötajate võrdse ja võrdväärse töö võrdsele tasustamisele, et aidata seeläbi kaasa soolise palgalõhe vähenemisele Eestis. „Töötajaile võrdse palga maksmine on konkurentsieelis ning suurendab inimeste lojaalsust ja rahulolu,“ sõnab EENA liige Lilian Promet.

Samal teemal

Mitmed rahvusvahelised suurfirmad on viimasel ajal uhkusega välja öelnud, et nad on palgalõhe oma ettevõtetes seljatanud. EENA ootab põnevusega, milline ettevõte on Eestis esimene, kes teatab, et maksab oma töötajatele võrdset palka.

Võrdse palga päeval, 2. aprillil korraldab EENA kell 10.00 restoranis R14 arutelu. Paneelis osalevad Pindi Kinnisvara omanik ja ettevõtja Kalev Roosiväli, Coca-Cola Balti Jookide AS Baltikumi avalike suhete ja kommunikatsiooni juht Nele Normak, tarkvaraettevõtte Nevercode tegevjuht Triin Kask ning CV-Online’i arendusjuht Heikko Gross. Vestlusringi juhib ajakirjanik Marian Võsumets.

Sama päeva õhtul toimuvad kell 17.00–19.00 Tallinnas Solarise keskuses ja Lasnamäe Centrumis, Pärnus Port Artur 2-s ning Võrus Kagu keskuses teavitusüritused, mis juhivad samuti tähelepanu nais- ja meestöötajate võrdse ja võrdväärse töö võrdsele tasustamisele.

Sooline palgalõhe ehk nais- ja meestöötajate brutotunnipalga erinevus peegeldab soolist ebavõrdsust ning meeste ja naiste erinevat väärtustamist, vastutust ja võimalusi ühiskonnas.

Soolise palgalõhe uuringud näitavad, et Eestis ei eristu ühtegi tegurit, mida saaks pidada soolise palgalõhe peapõhjuseks. Seega sõltub palgalõhe paljude tegurite koosmõjust: töö- ja pereelu ühitamise võimalustest, naiste karjäärikatkestustest, personalipraktikast töökohal, naiste ja meeste koondumisest eri ameti- ja tegevusaladele, haridusvalikutest, ühiskonna hoiakutest, normidest ja väärtustest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee