ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO JA FOTOD | Bussitäied eestlasi sõitsid Soome pandasid vaatama (20)

Triinu Laan | Video: Robin Roots, 31. märts 2018 18:31
Foto: Robin Roots
Kui ma riivatult varasel hommikutunnil rahvusraamatukogu ette jõuan, on kaks bussi juba rahvast täis ja hiljem selgus, et bussitäis inimesi jäi veel maha ka. Looduse Omnibussi väljasõit Ähtäri loodusparki hiidpandasid vaatama osutus äärmiselt menukaks ning müüdi paari päevaga välja.

Tallinnast kõigest kahetunnise laevasõidu ja nelja- ja pooletunnise bussisõidu kaugusel elavad pandad Lumi ja Pyry on Ähtäri looduspargi uhkuseks. Aasta alguses Soome jõudnud loomadele ehitati Ähtärisse 8,2 miljonit eurot maksev pandamaja, kus kumbki loom omaette territooriumil bambusevõrseid hekseldab. Eraldi on loomad sellepärast, et ka looduses elab panda üksi, kaaslast otsib ta vaid paaritusajal. Juhuks, kui paar pisiperet peaks ootama jääma, on majas sisustatud ka beebituba.

Foto: Robin Roots

Samal teemal

Pandad ei lase end suurest vaatajahulgast segada, vaid lösutavad poolistukil, käppadega bambust suhu kühveldades. Algselt kiskjaline loom on kohandunud taimset toitu sööma ning piisava energiahulga saamiseks peab panda päevas sööma 18-25 kilo bambust. Soome jõuab bambus Hollandist.

Ähtäri looduspark on maailmas 26. loomaaed väljaspool Hiinat, kus võib hiidpandasid näha. Kõik pandad ja nende järeltulijad kuuluvad Hiinale ning on loomaaedades laenulepinguga. Soome jäävad pandad 15 aastaks.

6000 elanikuga Ähtäri asub Helsingist umbes 330 kilomeetri kaugusel põhjas. Loomapark  avati 1973. aastal ning praegu elab seal üle 300 looma 50 liigist. Ähtäri on eestlaste jaoks ka lähim loomaaed, kus võib hunti näha, sest ei Tallinna, Helsingi ega Riia loomaaias metsakutsusid pole.

Pilet loomaparki pandat vaatama maksab internetist ostes 36 eurot ja kuni 12 aastasele lapsele 21 eurot. Pilet parki kehtib kaheks päevaks, kuid pandasid saab vaadata ainult ühe külastuse ajal.  

Ühe päevaga jõuab pandasid vaatama kui alustada autoga teekonda Tallinnast kell kuus hommikul väljuva laevaga ning jõuda tagasi Helsingisse kell 21.40 väljuvale laevale. Ähtärisse sõidab ka rong, kuid Helsingist sõites tuleb Tamperes ümber istuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee