Eesti uudised

Kärdlasse läheb 1. aprillil lisalend

Hiiumaa liinil võib praamiliiklus madala veetaseme tõttu 1. aprillil ajutiselt katkeda (5)

Annika Erg, 31. märts 2018, 09:53
Hiiumaa praam Leiger Foto: Tiina Kõrtsini
Merevee tase langeb pühapäeval, 1. aprillil kriitilisele piirile, mistõttu võib Hiiumaa liinil praamiliiklus ajutiselt katkeda.

"Head Hiiumaa liini reisijad! Juhime tähelepanu, et merevee tase langeb pühapäeval, 1. aprillil kriitilisele piirile, mille tõttu tuleb Rohuküla-Heltermaa liinil kehtestada mahupiiranguid; laevaliiklus võib ka mõneks ajaks katkeda," teavitab praamid.ee.

"Täna, 31. märtsil teenindame Rohuküla-Heltermaa liini graafikujärgselt. Soovitame vältida pühapäeval sadamas ootamist ja võimalusel reisida tagasi mandrile täna või esmaspäeval."

Samal teemal

Praamiettevõte selgitab, et madala veetaseme tingimustes ei saa sõitma panna Regulat, sest sellel on suurem süvis kui Leigeril ja Tiiul.

"Rohuküla-Heltermaa liinil tuleb parvlaevadel läbida Rukki kanal, mille garanteeritud sügavuseks on Veeteede Amet deklareerinud 4,7 meetrit (Kroonlinna null). Madal meretase tähendab seda, et kõrgrõhkkonna ajal viivad põhja-, kirde- ja idatuuled osa vett Rukki kanalist ära ning puhuvad selle tagasi Taani väinade poole. See ei olene aastaajast. Kehv on olukord siis, kui tuuled puhuvad pikalt ida-lääne suunas," kirjutab praamid.ee, kuidas madal veetase praamiliiklust mõjutab.

"Meie parvlaeva Leiger süvis on tühjana (ilma lastita) 3,65 meetrit. Süvis tähendab kaugust laeva veeliini tasandi ja laeva kõige sügavamal asuva punkti vahel. Täislastis laeva süviseks on neli meetrit. Lisaks on ohutuse huvides kokku lepitud, et meie laevade puhul peab kiilu alla jääma vähemalt 45 sentimeetrit vett. Tavaliselt on laevandusfirmad kehtestanud selliseks varuks 50 sentimeetrit, ka Eesti Merelaevanduses ja SLK-s oli 50 sentimeetrit. Aga kuna teame, et Rukki kanali pealmine pinnas on pehme kiviklibu, siis saime klientidele vastu tulla ning alandada vajalikku varu 45 sentimeetri peale. Lihtne arvutuslik tehe käiks siis selliselt: 4,70 m - 4 m - 0,45 m = 0,25 m."

"See tähendab, et meretase võib langeda kuni 25 sentimeetrit, ilma et meil oleks täislastis sõitmisega probleeme. Kui meretase langeb üle 25 sentimeetri, peame hakkama kehtestama mahupiiranguid, et säiliks ohutuse tagamiseks vajalik veevaru kiilu alla. Laeva süvist mõjutab laevas olev kütuse kogus, vesi, jäätmed jms. Lisaks loomulikult üle veetavate sõidukite raskus. Keskeltläbi suureneb laeva süvis 14 tonni lasti puhul ühe sentimeetri. Seepärast on vaja meretaseme madalamaks muutumisel hakata kehtestama mahupiiranguid. Kui meretase langeb rohkem kui 60 sentimeetrit, siis enam parvlaevad sõita ei saa, sest kiilu alla jääks ka lastita laeva puhul vähem vett kui on ohutuse tagamiseks vajalikud 45 sentimeetrit."

Meretaseme hetkeseisu saab jälgida siit.

Maanteeameti tellimusel teeb Transaviabaltika homme, 1. aprillil Tallinn-Kärdla-Tallinn liinil lisalennu. Lisalend on planeeritud lennugraafikusse seoses langenud veetasemega.

Transaviabaltika (projektinimetusega Saartelennuliinid) lendab 1. aprillil Tallinnast Kärdlasse kell 15.00 ja Kärdlast Tallinnasse kell 15.45.

Lisalennule on avatud piletimüük lennuettevõtte kodulehel www.saartelennuliinid.ee.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi hankel saarte lennuühenduse pidamiseks tegi kolmest pakkujast parima pakkumise Leedu ettevõte Transaviabaltika. Leping pakkumuse võitnud ettevõttega kestab kuni 31. maini 2019. Transaviabaltika lennuliinide projektinimetus Eestis on Saartelennuliinid, mis teenindab maavalitsustega sõlmitud lepingute läbi lende Kuressaarde ning Kärdlasse. Nädalas lennatakse 12 korda nii Tallinn – Kuressaare – Tallinn liinil kui ka Tallinn – Kärdla – Tallinn liinil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee