Maailm

Miks põevad naised Indias vähki palju rohkem kui mehed? (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. märts 2018 22:15
Keskkonnal ja hügieenil on rahva tervise osas samuti suur rollFoto: AFP/Scanpix
Onkoloogide jaoks on India huvitav riik. Ühest küljest esineb seal vähki palju vähem kui lääneriikides - vähemalt praegu. Kuid põdejate ja surijate seas on näha soolist erisust, kirjutab BBC.

Miks indialased väga palju vähki ei põe, on suuresti seletatav eaga, aga võimalik, et ka mõnedes piirkondades halval tasemel arstiabiga, kus haigus tuvastamata jääb või surrakse noores eas muudel põhjustel. Vähk on reeglina siiski ennekõike vanemate inimeste haigus, India elanikkond on aga noor ning väga paljud lapsed ja noorukid ei jõua muudel põhjustel sellesse ikkagi, et nende kehas vähirakud levima hakkaksid. Ka on neil vähestel, kes vähki haigestuvad, üldiselt üsna väikesed šansid kaua elada. Kaks kolmandikku vähipatsiente sureb vähem kui viis aastat pärast diagnoosi saamist.

Kuid sellegipoolest sureb Indias mehi vähi kätte rohkem kui naisi.

See on seetõttu, et rinna-, emakakaela-, munasarja ja emakavähk, mida põevad 70 protsenti India vähihaigetest naistest, on siiski suhteliselt pika elueaga vähiliigid. Indias ongi tõenäoliselt need, kes vähiga kõige kauem elavad, olgu see siis viis aastat või rohkem, peaasjalikult neid vähiliike põdevad naised. Pisut üle poolte rinnavähki põdevatest naistest on statistika õnnelikumas otsas, kes elavad diagnoosi järel kauem kui viis aastat.

Suu- ja kopsuvähk, mis kimbutavad kõige enam India mehi, kes on suured suitsumehed, on hoopis teistmoodi vähiliigid, mis tapavad kiirelt ning ei allu ka ravile sama hästi. Seega on põdejaid naiste seas küll rohkem, kuid see arv ei näita seda, kui paljud vähihaiged mehed paraku väga kiiresti surevad.

Indias võib vähi teket geenidest rohkemgi mõjutada keskkond ja saaste.

Samal teemal

07.04.2018
Seitse asja, mis aitavad rinnavähi kordumist ennetada