Eesti uudised

GALERII ja VIDEO | Kaitseliit taastas Eesti esimese soomusauto Estonia (31)

Marvel Riik | Video: Martin Dremljuga, 29. märts 2018 16:56
Foto: MARTIN DREMLJUGA
Tallinna Vabaduse väljakul esitles Kaitseliit täna ajaloolise soomusauto Estonia koopiat, mis on ehitatud Kaitseliidu 100. sünniaasta puhul.

Esimene Eesti soomusauto Estonia ehitati Vabadussõja päevil 1918. aasta detsembris Tallinna sadamatehases insener Saukase juhtimisel ja anti Tallinna Kaitseliidu relvastusse sisekaitse ülesandeid täitma. Soomusauto koopia ehitati 8–10 mm paksusest soomusplekist, lahinguosa oli täiendavalt tugevdatud 6 mm kaevikukilpidega.

Soomusauto Estonia koopia ehitas Kaitseliidu tellimusel valmis Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel.

Soomusauto jagunes kolmeks tsooniks: mootoriosa, juhiruum ja lahinguosa. Juhiruumis olid kaks juhti ja kuulipildur Madseni kergekuulipildujaga. Lahinguosa lael oli 360kraadilise pöördenurgaga suurtükitorn 37 mm Hotchkissi kiirlaskekahuriga, lahinguosa tagaküljel aga kaks poolringikujulist torni raskekuulipildujatega Maxim.

Edaspidi võib soomusautot näha nii 23. juunil Tallinna lauluväljakul toimuval Võidupüha paraadil kui ka teistel Kaitseliidu 100. aastapäeva tähistamisega seotud üritustel.

Ajalooline kirjeldus

Esimest Eesti soomusautot Estonia ehitust ja materjalide hankimist koordineeris mereväekapten (hilisem kontradmiral) Johan Pitka, kes 1918. aastal arendas ka soomusronge ja Eesti mereväge.

Kuna valminud lahingumasin oli talveteede jaoks liiga raske, jäeti see Tallinna sisekaitse ülesandeid täitma. Soomusautod ehitati 3-tonnise veoauto AEC (Associated Equipment Company Y-type 3 ton lorry) veermikule. Soomusautodel olid 45 hj mootorid ja kiirus kuni 45 km/h. Mõõtmed varieerusid: pikkus 7,5–8 m, laius 2,1–2,4 m ja kõrgus 2,3–3 m; kaal oli kuni 8,5 t.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee