M1 Abramsi järeltulija varustamine terasvahust soomusega võimaldaks teha tanki märgatavalt kergemaks. Foto: Pixabay
Eesti uudised
29. märts 2018 18:30

Järgmise USA tanki soomus võib valmida terasvahust

Teadlased on avastanud komposiit-metallvahu, mis pakub traditsioonilisest terassoomusplaadist paremat kaitset ning kaalub sellest vaid kolmandiku. Avastusel on oluline tähtsus soomussõidukite tootmise vallas, kirjutab Popularmechanics. Lähitulevikus võivad sündida tugevamad ja samas kergemad militaarsõidukid, mis kaitsevad senistest paremini seesolijaid tulirelvade, plahvatuste ja põlengute eest.

Komposiit-metallvaht (Composite Metal Foam – CMF) töötati välja Põhja-Carolina ülikooli ja USA armee koostöös. Metallvaht näeb välja täpselt selline, nagu seda ette võiks kujutada: metall, mille sees on käsnalaadsed augukesed. Selline olemus ei muuda CMFi mitte ainult kergemaks, vaid teeb seda ka päriselt käsnjamaks ehk laseb materjalil mõjutuse korral veidi järele anda ja nii kokkupõrke energiat endasse imada.

Popularmechanics kirjutas selle materjali esimese versiooni testimise tulemusest juba mitu aastat tagasi. Toona katsetati CMFi peal M2 7,62-millimeetrist soomustläbistavat kuuli. Kuul purunes kokkupõrkel vähem kui 2,5 cm paksu CMFi plaadiga. Sama kuuli peatamiseks vajati umbes 1,3-sentimeetrist tugevat terassoomusplaati.

CMFil on ka märkimisväärselt head lööklaine kõrvalesuunamise omadused. Põhja-Carolina ülikooli teadlaste sõnul hajub tankikahuri mürsu või lõhkeaine plahvatuse löök soomuse õõnsate sfääridega kokku puutudes.

Ühtlasi on CMF ka kuumakindel: umbes kahesentimeetrisest kihist kulus kuumusel läbijõudmiseks kaks korda kauem aega kui terasplaadi läbistamiseks. Nimelt pidurdavad juustulaadsed õhutaskud soojusülekannet.

Aga CMFi parimaks omaduseks peetakse materjali kaalu: sõjaväe ja ülikooli teatel kaalub see vaid kolmandiku seni tankide ja muude soomussõidukite kaitseks kasutatud terasest. 12 tonni soomusega varustatud tank vajaks vaid neli tonni CMFi. Kergem tank vajab vähem võimsat mootorit ja seega ka vähem kütust. Teine alternatiiv on see, et tankile pannakse kolmekordne CMFi kiht ja muudetakse see nii relvakonfliktides eriti kaitstuks.

CMFist võib saada väärt lisa USA armee järgmise generatsiooni lahingusõidukitele, millega soovitakse välja vahetada praegused M1 Abrams tankid ja M2 Bradley soomustransportöörid. Näiteks seesama M1 Abrams kaalub enam kui 70 tonni.