Eesti uudised

12 Ida-Virumaa päästjat said eesti keele oskamatuse pärast sule sappa (88)

Toimetas Triinu Laan, 29. märts 2018, 13:40
Foto: Alar Truu
Päästeamet vallandas 12 Ida-Virumaa päästjat, kuna nende riigikeele oskus ei vastanud nõuetele. 

Amet põhjendas otsust tõigaga, et töötajad ei olnud suutelised eesti keelt ära õppima, vahendas venekeelne "Aktuaalne kaamera". 

Samal teemal

Üks vallandatutest, Andrei Afanasjev oli päästeametis töötanud pea veerand sajandit ning tal jääb pensionile minekust puudu vaid aasta. Tema sõnul sai konflikt alguse eelmisel aastal keelekursustel.  "Üks osalejatest tõusis püsti ja ütles, et meil ei ole vaja eesti keelt, kuna siin elab väga vähe eestlasi ja me praktiliselt ei kasuta seda keelt. Õpetaja solvus ja kaebas haridusministeeriumi," rääkis ta. 

Ida päästekeskuse juht Ailar Holzmann  kinnitas, et vallandamise põhjus oli riigikeele vähene oskus. "Päästjatelt nõutakse riigikeele valdamist B1 tasemel. Vallandatud töötajad ei valda praktiliselt üldse eesti keelt."

"Nende kohta, kelle riigikeele oskus ei ole üldse paranenud ja kellel seetõttu ei ole võimalik täiendkoolitustel osaleda, tegime otsuse, et teeme nende arvelt ruumi noortele meestele, kes on valmis minema Väike-Maarjasse õppima," ütles Holtzmann.

Päästeamet on alates 2010 aastast tegelenud teenistujate aitamisega eesti keele nõudele vastavusse viimisega. Kaheksa aasta jooksul on korraldatud 22 eesti keele kursust Narvas, Sillamäel ja Jõhvis, kus on osalenud kokku 326 päästeteenistujat. Kokku on nende aastate jooksul päästeamet koolitanud päästjaid kokku summas 70 583 eurot. "12 päästja vabastamine neljast päästekomandost ei halvenda päästeteenuse osutamist nendes piirkondades," kinnitas kommunikatsiooninõunik Lauri Kool. 

 Selleks, et abistada ja toetada päästjaid eesti keele taseme nõudega vastavusse viimisel, korraldab Päästeamet ka edaspidi eesti keele kursuseid päästjatele, kes tunnevad et vajavad juurde kindlust eesti keeles suhtlemiseks.

Nõutud keeletase B1 on suhtluskeele tase, mis näiteks tähendab:

 • Mõistab lihtsaid tekste kui teema kuulub tema huvivaldkonda.

• Oskab leida ja mõista teavet igapäevatekstides.

• Mõistab üldist arutluskäiku tekstis, kuid ei pruugi aru saada üksikasjadest.

• Oskab kirjeldada ootamatute sündmuste olulisemaid üksikasju.

Täiendatud kl. 15.46: Lisatud päästeameti kommentaar 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee