Eesti uudised

Vanglate tubakakeeld pandi kehtima täiel määral: ükski kinnipeetav ei saa isegi erandkorras suitsetada (55)

Kristjan Väli, 28. märts 2018, 21:00
Viru vangla.Foto: Jörgen Norkroos
Mullu sügisel jõustunud tubakakeeld tekitas kinnipeetavate hulgas pahameelt ja mitu nikotiininäljas vangi kaebas kohtule. Üksikutele neist anti õigus türmis suitsu teha, aga nüüd on see luba tühistatud. 

2017. aasta 1. oktoobrist keelati Eesti vanglates suitsetamine. Mõnele kinnipeetavale tegi kohus siiski erandi. Üks õnnelikest, kes suutis suitsukeeldu edasi lükata, oli Viru vangla kinnipeetav A.T., kes oma taotluses kohtule palus esialgse õiguskaitse korras endale eriluba. Ta märkis taotluses, et ta on suitsetanud kakskümmend aastat ja ei taha loobuda, sest ilma sigarettideta on tal raske olla.

Mõni nädal hiljem rahuldas Tartu halduskohus kinnipeetava palve, sest leidis, et justiitsministeeriumi määrus keelata vanglas suitsetamine, on põhiseadusega vastuolus.

Samal teemal

Samal päeval esitas Viru vangla ringkonnakohtule aga vastukaebuse, millega palus halduskohtu otsuse tühistada. 

Viru Vangla leidis, et esialgse õiguskaitse kohaldamiseks puudub sisuline alus põhjendades, et kinnimaja meditsiiniosakonna kinnitusel ei ole taotleja nikotiinisõltlane, mistõttu ei saa ka võimalikud suitsetamisest loobumisega kaasnevad ebamugavused olla eriloa andmiseks piisavalt tõsist laadi.  

Kinnipeetav A. T. saatis ringkonnakohtulevastuse, paludes jätta kaebus rahuldamata. Ta märkis uuesti, et on suitsetanud kakskümmend aastat ja ei soovi sellest loobuda, sest tubakasõltuvuse tõttu on igapäevane suitsetamine vajalik. Ta teatas ühtlasi, tema käitumine on suitsukeelu tõttu vähese ajaga muutunud. Just seepärast algatati tema vastu distsiplinaarmenetlus ja kohaldati lisajulgeolekuabinõusid. Ta paigutati üksinda lukustatud kambrisse. Mees usub, et kui ta saaks edasi suitsetada, siis kaoksid sellised vahejuhtumid. Kartsa sattumine oleks olnud tema meelest ka siis välditav, kui vangla jagaks kinnipeetavatele nikotiiniplaastreid.

Vangi vastulausest hoolimata leidis ringkonnakohus, et Viru vangla määruskaebus tuleb rahuldada.

Justiitsministeeriumi pressiesindaja Leanyka Libeon ütleb, et nüüdseks on kõigi Eesti vangide ajutine suitsuluba peatatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee