Kommentaar

Mart Soidro | Tibusid loetakse kevadel (2)

Mart Soidro, literaat, 28. märts 2018, 18:58
Foto: TH
Turu-uuringute ASi märtsis tehtud küsitlused kinnitavad, et Reformierakond on tõusuteel. ERRi uudistetoimetuse tellitud küsitlusest selgub, et 31% valijatest toetaks riigikogu valimistel oravaparteid (ERR, 26.03.2018). Eesti Päevalehe tellitud uuringust aga ilmneb, et Kaja Kallast näeks peaministrina 28% vastanutest (EPL, 28.03.2018). Pole paha, ütleksid selle peale Reformierakonna ja Rahvaliidu asutajad Mati Alaver ja Villu Reiljan.

See oli vist veebruari lõpus, kui juhtusin vaatama TV 3 „Seitsmeseid uudiseid”, kus nädala võtsid kokku kaks kanget vanameest – Valdo Randpere ja Viktor Vassiljev. Patsient ja doktor, nii mulle vähemasti saadet vaadates tundus. Randpere nimelt teatas, et õnn saabub meie õuele 2019. aasta märtsis, kui oravad võidavad valimised ja saavad Toompeal 40–42 kohta. Koalitsioonipartneriks võetakse aga mõni väiksem vennike ja Keskerakonda pole neile vaja! Mida tegi seepeale doktor Vassiljev? Vaatas kolleegi uudishimulikult, veidi ehk kohkunudki pilguga – küllap oli see isegi paljunäinud arstile midagi uut ja huvitavat.

Nii tundus mulle kuu aega tagasi. Kui aga uskuda värskeid uuringuid, võib Randpere seekordne ennustus isegi täkkesse minna. 40 kohta oravad muidugi ei saa, aga kui EKRE sama vägevalt jätkab, piisab ka 35st. Ennustan, et seebiooperite vaatajanumbrid kukuvad kolinal, kui päriselus istuvad ühe laua taga perekond Kallas (Siim ja Kaja) ja perekond Helme – meie omad Kennedyd! (Mart, Martin ja Monika). EKREst lugupidava Mihkel Muti kunagine kultustükk „Salmonid” kahvatuks selle tõsieluseriaali kõrval!

Lohutuseks luuseritele

Arvestades küsitluste toetusprotsente, on parlamendierakondadest moodustunud kolm paari, kes omavahel mõõtu võtavad. Pole kahtlustki, et 2019. aasta valimised võidab Reformi- või Keskerakond. Kolmas näikse olevat EKRE, kes tsementeerib oma valijaskonda käremeelsete väljaütlemistega. Iga „õige Eesti mees” valiks loomulikult Helmeid, aga – oh häda! – paraku ei jätku neid kaheteistkümnesse valimisringkonda. 

Ma ei ole millegipärast kindel, et mõtteportaali „Huige” rahvuslik-konservatiivsed intellektuaalid tahavad laadaputka jõumeestega ühes nimekirjas olla. Asi ei ole ju Arno Sillas, kes riigikogu liikme kuluhüvitiste eest erakonna aseesimehelt konsultatsioone tellib – mille poolest on ta halvem majoneesionust Jaan Kundlast? (Paar tundi pärast arvamusloo laekumist toimetusele ilmnes, et riigikogu Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liige Arno Sild on mullu lasknud riigikogu kantseleil hüvitada poetšeki, kust ei puudunud ka majonees – toimetuse märkus.)

Asi on räigetes väljaütlemistes lugupeetud inimeste kohta, mille haavu ei paranda aeg ega hilisemad vabandused. Aga mis puudutab Arno Silda, siis ajal, kui tema oli Mõniste sovhoosi direktor, tegin mina aega parajaks Nõukogude armees. Ei midagi isiklikku, aga mäletan veel lahtiste silmadega ringi käivaid praporštšikke (keda mingil juhul ei tohi võrrelda meie sõjaväe lipnikega!), kes esimene pool „tööpäevast” nägid kuratlikku vaeva otsides, mida varastada ning pärastlõunal nuputasid, kuidas „hangitu” sõjaväeosa territooriumilt välja viia.

Sotsiaaldemokraadid, kes millegipärast tahavad hirmsasti eelpoolmainitutega rammu katsuda, jäävad viimase küsitluse järgi EKREst kolme protsendipügala võrra maha. Kuna kuu aega varem oli vahe kuus protsenti, võib nende vahel aasta pärast tekkida tihe rebimine.

IRL ja Vabaerakond on praegu statistirollis. Nende viie- ja kolmeprotsendine toetus teeb mindki murelikuks. Aga lootus sureb viimasena ja otsisin välja nelja aasta tagused toetusprotsendid meie erakondadele. Märtsis 2014 toetas Keskerakonda 27, SDEd 26, Reformierakonda 24 ja IRLi 16% küsitletutest. EKRE toetusprotsent oli kaks ja vastloodud Herkeli partei oma null. 

2014. aasta detsembris oli olukord veidi muutunud: Reformierakonda toetas 32, Keskerakonda 23, sotse 21, IRLi 16, EKREt kaks ja Vabaerakonda üks protsent küsitletutest. Aga kolm kuud hiljem saabus tibude lugemise aeg: Reformierakond 30, Keskerakond 27, SDE 15, IRL 14, Vabaerakond 8 ja EKRE 7 kohta.

Mis juhtus?

Õigupoolest mitte midagi. Võib-olla oli küsitletute hulgas liialt vähe vene valijaid, küllap läks ka oravapartei enne valimisi kukeks kätte. Sotsid ja IRL kaotasid aga viimasel ringil kõvasti sekundeid „vabakatele” ja „kaikameestele”. Inimlikult on ju mõistetav, et suurtele tehakse küll prožektorite valguses silmakirjalikult kraapsu, aga vargsi hoitakse ikka väiksemate ja nõrgemate poole.

Arvan, et seekord läheb samamoodi ja aasta pärast on parlamendis endiselt kuus erakonda. Reformierakond valib uue esimehe 14. aprillil, aga VEB Fondist, Autorollost ja Tallinna Sadamast räägitakse valimispäevani. Tundub, et ka kilekotiskandaalil pole veel lõpplahendust – Andrus Ansip ja Silver Meikar pole avalikkusele ammendavalt selgitanud, kes kolme ärimehe raha „tuuri pani” (Postimees, 19.03.2018).

Keskerakonnas näikse olukord olevat rahulikum, aga neil on Uhke Olga, kes loob oma parteid.

Taavi Aasa nõunikearmeest pole paslik kirjutada, sest homme on suur reede.

Häid lihavõtteid!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee