Eesti uudised

Lisatud rahandusministeeriumi kommentaar

MART HELME: riigiametnike töökohti peaks vähendama! (22)

Ohtuleht.ee, 28. märts 2018, 17:08
Mart HelmeFoto: Tiina Kõrtsini
Tallinna TV saates "Otse kümnesse" vestleldi riigiametnike vohamisest, kus saatekülalised Toomas Peterson, Jüri Adams, Mark Soosaar ja Mart Helme leidsid, et kaotada tuleks kolmandik avaliku sektori töökohtadest või palgafondist.

Lennundusekspert Toomas Peterson rääkis saates, et kui 2000. aastal oli Eestis umbes 157 000 riigiametnikku, on praegu ehk 18 aastat hiljem seis täpselt sama.

Vasakult Toomas Peterson, Jüri Adams, Peeter Ernits, Mark Soosaar ja Mart Helme.Foto: Kuvatõmmis/Tallinna TV

Samal teemal

“Vahapeal on toimunud väga suured IT-lahendused  – väidetakse, et me oleme IT alal esirinnas, aga ametnik on ikka sama,” tõi Peterson välja ja märkis, et kuna ta on olnud tippametnik, teab ta, et muud lahendust pole kui palgafondi vähendada. “Me peame hoidma üleval ebaproportsionaalselt suurt avalikku sektorit,” arvas Peterson.

Rahandusministeerium saatis täpsustuse, kus märkis, et ministeeriumi saldoandmike infosüsteemi andmetel töötas 2016. aastal avalikus sektoris täistööajale taandatuna 132 900 töötajat, kellest ligikaudu 88% olid ametis valitsussektoris ja 12% muus avalikus sektoris. Eesti koguhõivest moodustab avalik sektor ligilähedaselt viiendiku. 

Eesti põhiseaduse autor ja poliitik Jüri Adams tõi välja, et umbes 2003. aasta paiku sündis psüholoogiline murrang. Kui enne seda oli üldiselt inimeste arusaamine, et on võimalik ennast ja oma peret ülal pidada eraettevõtlusega, ei kiputud ametnikuks minema. "Siis mingil hetkel juhtus pöörang – tuli tagasi see nõukogude arusaamine, et kõige kindlam leivatükk on riigileib,” arvas Adams ja ütles, et nii on see ka praegu, kuigi ametlikult räägitakse õhukesest riigist ja sellest, et riigiametnikke ei tohiks olla liiga palju.

“Nende riigimetite ümber on tekkinud sellised pseudo-eraettevõtted ja pseudoühingud, mis tegelikult makstakse ka kõik kinni ja mida peaks pidama riigiaparaadi üheks osaks,” tõi ta välja.

Kirvemeetod

“Muud lahendust ei ole, nagu keegi on kuskil ajakirjanduses pakkunud, et võtame lihtsalt kolmandiku vähemaks ja vaatame, mis siis saab. Ei ole võimalik seda süsteemi reformida muud moodi,” avaldas Peterson ja ütles, et kui tema oleks Jüri Ratase asemel peaminister, tegutseks ta täiesti ebakonventsionaalselt. “Tundub väga rumal esialgu, aga muud lahendit ei ole. Ma annaks lihtsalt ülesande vähendada kolmandiku võrra avaliku sektori palgafondi,” ütles Peterson.  

Riigikogu liige Mart Helme nõustus ja tõi välja, et kuuleb juba paar aastat ja aina häälekamalt, et Eestis ei jätku tööjõudu – arste, päästjaid ega õdesid.

“Samal ajal kõnnivad ministeeriumis inimesed ringi, kohvitavad, tassivad ühest ruumist teise paberit, saadavad meile. Ma raiuks kirve meetodil kolmandiku maha,” avaldab Helme, kuid selgitab, et sellega peaks kaasnema töökohtade ümberpaigutamine. Tema sõnul võiks ministeeriumide ja muude avaliku sektori ametnikke ja töötajaid rakendada seal, kus nad toodavad lisaväärtust.

Teema lõpetuseks tõi Adams välja, et Eestis ei ole selget poliitilist soovi selle vastu töötada. "Kõik viimased valituskoalitsioonid näevad oma põhipartnerina kasvavat riigi ametnikkonda. Meie ametlik riigistruktuur on ametnikkonna tuletis või käepikendus. Mul on tunne, et Eesti riik läheb pikemat aega vales suunas,” avaldas Adams.

Tallinna TV teisipäevases saates "Otse kümnesse" räägiti muuhulgas suhetest Venemaaga, diplomaatide väljasaatmisest, olukorrast poliitikas ja Toompeal. Saatekülalisteks olid Toomas Peterson, Jüri Adams, Mark Soosaar ja Mart Helme, saatejuht Peeter Ernits.

Täiendatud 29.03 kl.12.06: Lisatud rahandusministeeriumi kommentaar. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee