Aleksei Leonov (83). Foto: Vida Press
Aadu Hiietamm 28. märts 2018 14:46
Venemaal mälestati maailma esimest kosmonauti Juri Gagarinit, kelle surmast möödus 27. märtsil 50 aastat. Gagarin hukkus lennul õppe-treeninglennuki ja hävitajaga MIG-15UTI. Ametliku teate järgi toimus õnnetus saatuslike asjaolude traagilise kokkusattumuse tõttu. Veterankosmonaut Aleksei Leonov (83) kinnitab, et tema teab, mis tegelikult juhtus ja kes tappis Juri Gagarini, vahendab Spiegel Online. 

Juri Gagarin (1934 - 1968).  Foto: Vida Press

Aleksei Leonov väidab koguni kahes raamatus, et just tema lahendas Juri Gagarini surma saladuse ja teab ka otsest süüdlast. Leonovi versiooni järgi lendas teine lennuk, hävitaja SU-15, ilma loata Gagarini lennukile liiga lähedale. Täpsemalt lahutanud kaht lennukit vaid 10-15 meetrit. SU-15 tekitatud õhuvool mõjutas Gagarini lennukit sedavõrd, et see väljus kontrolli alt ning kukkus spiraali tehes metsa alla.

Leonov sõnul toetavad seda versiooni kolm põllumeest, kes olid näinud madalal lennanud hävitajat SU-15. Leonov ise oli õnnetuspäeval Gagarini lennuki allakukkumiskohast 13 kilomeetri kaugusel koos teiste kosmonautidega langevarjuhüppeid harjutamas ning kuulis 1,5- kuni kahesekundilise vahega kaht plahvatust. Hiljem selgus, et ühe plahvatusheli tekitas ülehelikiiruse ületamine SU-15 poolt.

Aleksei Leonov rõhutab, et tema versiooni kinnitas juba 1991. aastal ka kindral Anatoli Polski tuginedes N. Žukovski nimelises Õhujõudude Inseneriakadeemias tehtud arvukatele uuringutele. Polski saatis ka vastavasisulise kirja sõjalis-tööstusliku komisjoni esimehe esimesele asetäitjale Nikolai Strojevile.  Leonov avaldas Polski kirja oma raamatus „Inimene ja kosmos“. 

2013. aastal, Gagarini 45. surma-aastapäeval, palus Aleksei Leonov, et president Vladimir Putin lubaks tal näha seni rangelt salajas hoitud materjale Gagarini lennukiga toimunud katastroofi kohta. Putin lubaski ning Leonovi sõnul veendus ta, et tema versioon vastab täielikult tõele. 

Vladimir Putin ja Aleksei Leonov. Foto: Vida Press

Aleksei Leonov kinnitab ka, et ta teab, kes juhtis hävitajat SU-15 ja põhjustas Juri Gagarini surma. Veterankosmonaut  meenutas, et tema 80. sünnipäeval ehk ligi neli aastat tagasi küsis president Vladimir Putin: „Mida te soovite kingituseks?“ Leonov vastas: „Öelge mulle selle piloodi nimi, kes tappis Gagarini.“ Putin oligi nime välja öelnud ja palunud seda mitte avalikustada. 

Leonov väitel töötas see piloot katastroofi põhjustamise ajal katselendurina ning oli samuti Nõukogude Liidu kangelane nagu Juri Gagarin. Täna on ta enam kui 90 aastat vana, raskesti haige ja elab Siberis.

Spiegel Online palus kommentaari ka Juri Gagarini tütrelt majandusprofessor Galina Gagarinalt. Tütre sõnul ei ole Leonov oma versiooni vettpidavate tõenditega kinnitanud ning ta peab võimalikuks, et veterankosmonaut lihtsalt valetab.