Eesti uudised

RIIGIKOGULASTE KULUHÜVITISED | Napsitamine europoliitikutega ja valijatega kohtumisele kartulikrõpsupakiga (189)

Marvel Riik, 28. märts 2018 12:28
DOKUMENDIHUNNIK: Riigikogulaste kuluhüvitised kogutakse kokku kaustikutesse.Foto: Arno Saar
Töö parlamendis toob riigikogulastele kaasa mitmeid erinevaid kulusid, mida hüvitatakse aastas kokku 12 374,88 euro ulatuses. Ühe kuu kohta teeb see 1031,24 eurot. Rahvasaadikute eelmise aasta kuluhüvitiste juures hakkavad silma napsitamised ja tihedad poeskäigud, et valijatele üht-teist pakkuda.

Marianne Mikko (SDE) kasutas mullu kuluhüvitisi rohkelt, kasutades ette nähtud 12 374,88 eurost ära sisuliselt kõik ehk 12 211 eurot. Markantsemate hüvitiste juures tulevad esile rahvasaadiku esinduskulud. 12. mail käis Mikko esinduslikul õhtusöögil MuSu restoranis koos europoliitikutega (naissotsialistide ja Euroopa Parlamendi liikmetega), kus pitsi ei sülitatud. Vastupidi, õhtusöök algas 25eurose punase veiniga, millele võeti pärast magustoitu lisaks klaas Põltsamaa Kuldset, Calemi portveini ja magusat Sauternes'i veini. Arve oli kokku 103,50 eurot.

Samal teemal

Tähistamaks naistepäeva käis Mikko esinduslikul lõunal naisaktivistidega. Kas põhjus oli pühapäevases puhkepäevas või varajases pärastlõunases ajas, kuid kolme kalasupi ja kuue puljongi juures piirduti kannuveega. Vaatamata alkoholi puudumisel näis naistel tore olevat, kuna raamatupidamisele esitatud tšekile on peale kirjutatud „Mõnusat pühapäeva jätku“ ja „Olge mõnusad!“.

Riigikogulaste seas on kahte sorti lähenemisi, kui minnakse valijatega kohtuma. Osad rahvasaadikud tellitavad selle tarbeks toitlustuse, teised panevad toidulaua ise kokku. Oma valimisringkonna usinad toidupoodide külastajad ja toidulaudade koostajad on EKRE mehed eesotsas Arno Silla ja Raivo Põldaruga.

Sild on üks neljast riigikogulasest, kes kulutas ära kogu oma kuluhüvitise. Teised kolm on Kalle Palling (Reformierakond), Helmut Hallemaa (Keskerakond) ja Olga Ivanova (Keskerakond).

Kuna Silla valimisringkond on Võru, kulub palju raha sõitmisele, aga ka kohtumisele valijatega, kuhu saadik läheb toiduga. 11. septembril, kui kohalike valimisteni oli jäänud sisuliselt üks kuu, võttis Sild Võru Maximast kolme suure kilekotiga muuhulgas neli suitsutatud broilerikoiba, jääsalatit, majoneesi, hapukoort, pätsi saia ja hulga maitsestatud rukkileivakesi. Hüvitamisele esitati 54,99eurone poeskäik.

10 päeva hiljem istub Sild aga Tartu Lõunakeskuse Aasia söögikohas, kus tellib friikaid, ühe kana- ja krevetiroa, kaks mahla ning kaks kohvi. Sild paneb 36,5 euro suuruse arve kuluhüvitisse, põhjuseks kohtumine valijatega. Mõista-mõista: mitme valijaga Sild kohtus?

Raivo Põldaru jääb oma 10 971 euro suuruse kuluga kamraad Sillale küll alla, aga pendeldab sama tihedalt koduringkonna Jõgeva vahet. Ka seal on suur kuluartikkel kohtumine valijatega ja kohalikes toidupoodides sisseostude tegemine. Heal päeval pakub Põldaru valijatele kooki ja kohvi. Halvimal päeval aga tullakse õunte, ühe hapukoore-sibula krõpsupaki ning mineraalveega. Halvimast halvimal päeval, nagu seda oli 7. juuli, läks Põldaru valijate juurde seitsme 1,25 liitrise mineraalveega (summas 3,85 eurot), mis korrektselt kuluhüvitistesse kirjutati. Sellel päeval jäi õhutemperatuur napilt alla 20kraadi.

Rainer Vakra (SDE), kellel jäi kuluhüvitise täitmisest puudu 111 eurot, paistab silma suure eakate sõbrana, paludes riigikogu raamatupidajatel hüvitades nende kontsertüritusi väärtuses 1600 eurot.

Luuraja Eerik-Niiles Kross (Reformierakond) teeb kuluhüvitiste kasutajana silmad ette paljudele saadikutele. Kasutades kuluhüvitistest ära 11 281 eurot, leiab hüvitiste kaustas ühe kuluartikli: 200 visiitkaardi eest küsitud hüvitis 124 euro ulatuses. Riigikogulaste ülejäänud kuluartiklid, nagu lähetus- ja kütusekulud kogutakse kokku eraldi kausta ja e-keskkonda.

Augusti alguses esitas EKRE fraktsiooni liige Jaak Madison hüvitamiseks 72eurose arve, et ta saaks minna valijatega kohtuma ja võtta kaasa 200 tikutopsi. Need sobivad kui valatult EKRE 2017. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimiskampaaniaga. Madisoni ostust loetud päevad hiljem tulid rahvuskonservatiivid välja kampaanialausega „Anname tuld!“. Samuti kuulusid valimiskampaania juurde sama lauset kandvad tikutoosid.

16. augustil, kui tuleandmist oli ässitatud nädal aega, sattus Madison oma valimisringkonnas ise tule alla. Loosungiga plakat pandi Paalalinna gümnaasiumi ette. Mäletatavasti toimus koolis 2014. aastal Eesti esimene koolitulistamine.

Kuigi Madison esmalt õigustas valimisreklaami paiknemist kooli ees, lasi ta selle pärast mõningast mõtlemist maha võtta ja uue sõnumiga asendada.

Mihhail Stalnuhhin (Keskerakond) jätkab oma Honda CR-V hüvitamist 450 euro väärtuses, mis talle kui rahvasaadikule on võimaldatud. Kuigi Stalnuhhin hoiab taskus näiliselt autovõtmeid, vehib ta siiski rongi- ja bussipiletitega, kuna ei ole autojuhilube teinud. Avalike ja erakonnaürituste külastamiseks peab auto olemas olema, põhjendas Stalnuhhin kaks aastat tagasi, miks vajab ta autot, mille igapäevane kasutaja on tema abikaasa.

Riigikogu liikme tööga seotud kuludeks peetakse sõidu-, side- ja posti-, lähetus, büroo-, koolitus-, esindus- ja vastuvõtu-, tõlke-, majutus- ning uuringute ja ekspertiiside kulusid.

Samal teemal

02.04.2018
LOONE TAGASTATUD KULUHÜVITISEST: tahan avalikku õiglustunnet rahuldada!
29.03.2018
Oudekki Loone lubas tagastada 750-eurose õigusabi kulu
29.03.2018
Toomas Sildam: riigikogu liikmed on rumalad
28.03.2018
Jaak Madison vabandab parteikaaslaste teo eest: isiklike toidukorvide hüvitamine kuluhüvitistega on inetu