Maailm

Hiina kosmosejaama kukkumine Maale (tõenäoliselt) suurt ohtu ei kujuta (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. märts 2018 20:14
Tiangong-1 Foto: Reuters/Scanpix
Hiina kosmosejaama Tiangong-1 jäänused võivad juba lähipäevil Maale kukkuda, vahendab BBC.

Rikkis ja kasutuseta kosmosejaam oli osa Hiina ambitsioonikast kosmoseplaanist, Tiangong-1 lendas orbiidile 2011. aastal. Viis aastat hiljem lõpetas kosmosejaam töö ning oodati jaama kukkumist maale. See oleks olnud kontrollitud ja kindlasse piirkonda kukkumine, praeguseks pole aga võimalik täpselt arvutada, kuhu kosmoserämps kukkuda võib. 2016. aastal tunnistas Hiina, et on hüljatud kosmosejaamaga kontakti kaotanud ega suuda enam kontrollida, mis sellest edasi saab.

Tiangong-1 võib Maale kukkuda juba sel reedel, tõenäoliselt vahemikus 30. märts-2. aprill. Õnneks põleb suurem osa sellest kokkupuutel Maa atmosfääriga tõenäoliselt ära ja Maa pinnale langevad vaid väiksemad tükid.

Eestisse Tiangong-1 jäänused ilmselt ei kuku, kuid raadius, mida nad võivad tabada, on siiski väga lai. See jääb kusagile 45° N laiuskraadi põhjapoolusel ja 45° S laiuskraadi vahele lõunapoolusel. Euroopa kosmoseagentuur koostas alloleva kaardi, millel on rohelise alaga märgitud võimalik ala, kuhu Tiangong-1 langeda võib.

Samal teemal

21.02.2018
KATASTROOFIOHT: Hiina kosmosejaam kukub kontrollimatult Maale
21.08.2016
Hiina kosmosejaama tükid langevad 2017. aastal Maale