Eesti uudised

FOTOD | Eesti kuulsaima diplomaadi nimega retrotramm Ernst saadeti liinile (13)

Toimetas Denes Kattago, 27. märts 2018 14:37
Kuuendale retrotrammile nime andnud Ernst Jaakson (1905-1998) oli Eesti diplomaat.Foto: Raepress
Tallinna linnatranspordi AS (TLT) esitles Kadriorus retrotrammi Ernst, mis sai nime diplomaadi ja Eesti Vabariigi järjepidevuse kandja Ernst Jaaksoni järgi. Ühtlasi tähistati retrotrammide projekti edukat lõpuleviimist.

Kuuendale retrotrammile nime andnud Ernst Jaakson (1905-1998) oli Eesti diplomaat, peakonsul saadiku ülesannetes Ameerika Ühendriikides Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal aastatel 1965-1991 ning esimene taastatud Eesti Vabariigi erakorraline ja täievoliline suursaadik USA-s 1991-1993.

Ernst Jaakson töötas Eesti välisteenistuses kokku 79 aastat, alates 1919. aastast. Ta alustas Eesti Riia saatkonnas jooksupoisina ning tõusis hiljem sekretäri ametisse. Aastatel 1927-1928 teenis ta aega Eesti sõjaväes ning naasis seejärel diplomaaditööle. 1929. aastal saadeti Jaakson diplomaatilisele tööle USA-sse ning uuesti sai ta Eestit külastada alles 1992. aastal.

Kuuendale retrotrammile nime andnud Ernst Jaakson (1905-1998) oli Eesti diplomaat. Foto: Raepress

Samal teemal

1991. aasta lõpus, pärast seda kui Ülemnõukogu võttis 20. augustil vastu otsuse riikliku iseseisvuse taastamise kohta, nimetati Ernst Jaakson Eesti Vabariigi esimeseks erakorraliseks ja täievoliliseks suursaadikuks Ameerika Ühendriikides ning alaliseks esindajaks ÜRO juures.

Peagi sai ta USAs resideeruva diplomaatilise korpuse vanemaks. 1993. aastal sai Jaaksonist taas Eesti peakonsul Ameerika Ühendriikides ning ta jätkas diplomaaditööd kuni surmani. Ernst Jaaksoni elu oli sillaks üle okupatsiooniaastate, tema töö pühendatud oma maale ja rahvale.

AS Ühinenud Depood garanteerib, et retrotrammid läbivad plaaniliste tehnohooldustega vähemalt 500 000 kilomeetrit. Eraldi garantii kehtib korrosioonikindluse, kere värvkatte, toitemuunduri, veoajami, kliimaseadme ja põrandakatte kohta. 

Kadriorgu läbivale 3. liinile ajaloolise välimusega retrotrammide toomine on osa Tallinna tramminduse uuendamise ja renoveerimise kavast. Kuue retrotrammi projekteerimise ja ehituse maksumus on 4 452 000 eurot.

Tallinna linnapea ja TLT nõukogu esimehe Taavi Aasa sõnul andis ettevõte Kadrioru liinile ajalooliste trammide toomisega oma panuse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamisse. „Linlased on ajaloohõngulised trammid hästi vastu võtnud,“ lisas Aas.

TLT juhatuse esimees Enno Tamm kinnitas, et firma eesmärk oli tutvustada retrotrammide linnapilti toomisega Eesti iseseisvusvõitluse ajalugu ning avaldada austust neile, tänu kellele elame vabas Eestis. „Usun, et trammide Konstantin, Johan, Jüri, Johannes, Jaan ja Ernst ilmumine tänavapilti aitab meil paremini mõista, kuivõrd tuleb hinnata Eesti tänaseid saavutusi ning et vaid üksmeeles ja ühiste pingutustega suudame hoida vabadust, mille eelpõlved meie jaoks välja võitlesid,“ ütles Tamm.

Täielikult on uuendatud 3. ja 4. liini rööbastee ning Kopli suunaline trammitee, avatud trammiliiklus lennujaama ning kasutusele võetud 20 CAF  Urbos trammi. Jätkub KT-4 ja KT-6 trammide põhjalik renoveerimine Tšehhi Vabariigis ning kohapeal oma jõududega, mille tulemusel 24 KT-4 ja 12 KT-6 trammi jätkavad linlaste teenindamist uues kvaliteedis. Ettevalmistamisel on hange 8 uue trammi soetamiseks ning optsiooni seadmiseks 20 trammi ostule. 

Samal teemal

21.12.2017
Liinile tulevad trammid Jaan ning Julius
10.10.2017
VAATA GALERIID | Retrotramm Konstantin alustab sõitmist Kadriorgu
09.10.2017
VIDEO | „Ringvaade“ käis uurimas Tallinna retrotrammi nimega Konstantin
24.08.2017
Tallinn kingib lennuka idee pakkujale trammi!