Eesti uudised

Eesti jääb EXPO-lt kõrvale (1)

Toimetas Silja Ratt, 27. märts 2018, 11:43
2017. aastal toimus EXPO AstanasFoto: Reuters/Scanpix
Veebruaris otsustas valitsus, et Eesti riik osaleb Dubai EXPO-l tingimusel, et ettevõtjad soovivad seal osalemisse rahaliselt panustada. Ettevõtjad märkisid, et suurnäituse asemel oleks esmajärjekorras kasu Eesti riigi välisesinduse avamisest Araabia Ühendemiraatides. Seega jääb Eesti EXPO-lt ehk maailmanäituselt kõrvale.

Tähtaeg ettevõtjatele oma osalemissoovidest teada anda oli möödunud pühapäeval, 25. märtsil. Ettevõtjad tõid oma tagasisides välja, et ühekordsest suursündmusel osalemisest Pärsia lahe piirkonnas majandussuhete arendamiseks ei piisa.

EXPO asemel püütakse Pärsia lahe piirkonnas luua pikaajalisi ärisidemeid

Eesti riik soovib avada EASi välisesinduse Araabia Ühendemiraatides selle aasta teises pooles. EASi välisesindajal on aastaringselt kohapeal olles võimalik luua pikaajalisi ärisidemeid Eesti ettevõtete jaoks. Lisaks planeerib valitsus Araabia Ühendemiraatides ka Eesti suursaatkonna avamist, mis annaks parema võimaluse toetada piirkonnast huvitunud Eesti ettevõtjaid.

„Eesti majanduse jaoks on ekspordivõimekuse kasvatamine üks olulisemaid arengusuundi, kui mitte kõige olulisem. Meie ettevõtete eksport on viimastel aastatel märgatavalt tõusnud ja soovime, et see selliselt ka jätkuks,“ kommenteeris minister. „Araabia Ühendemiraatides Eesti toodete ja teenuste müümine ei saa olema niisama lihtne. Oleme ettevõtjatega ühel nõul - meil on mõistlik alustada püsiva pidepunkti loomisega ja seejärel panustada erialamessidel ja suurüritustel osalemisse,“ ütles ta.

Eesti ettevõtted ei ole veel märkimisväärses mahus oma tooteid ja teenuseid Pärsia lahe piirkonda eksportinud. Huvi on meie firmadel aga olemas, eriti IT-valdkonnas, kaitse- ja toidutööstusel, aga ka rõiva-, mööbli- ja kosmeetikatootjatel ning logistikafirmadel.

Miks on EXPO?

Eesti on varasemalt osalenud EXPO-l ainult nendes riikides, kus on Eesti riigi välisesindus juba olemas. Viimati osaleti Milanos toimunud EXPO-l, mille järgselt küsiti ka ettevõtjate tagasisidet osalemise kohta. Enamik ettevõtjate kogemusi olid siis pigem positiivsed.

Samas märgiti eelmise EXPO analüüsis, et erinevalt erialamessidest on EXPO tavainimesele suunatud sündmus, kus ärikontaktide loomine on pigem kõrvaltegevus. Milano EXPO-l osalemise kogemuse hindamisel tuli ka arvestada, et Itaalias on Eestil olemas oma aktiivne suursaatkond, kes aitas Eesti väljapanekule suuremat kõlapinda saavutada.

Maailmanäitus (EXPO) on eri riikides ebaregulaarselt toimuv näitus, millel paljud riigid tutvustavad oma kultuure ja vaatamisväärsusi. Algselt oli selle eesmärk tutvustada inimkonna (algnimetuses "kõikide rahvaste") tööstuse ja põllumajanduse tehnoloogilisi tippsaavutusi.

Esimest korda toimus see ülemaailmsena 1851. aastal Londonis Hyde Parkis nime all Great Exhibition of the Works of Industry of All Nations. Üleilmse maailmanäituse traditsiooni kujundamisel lähtuti Prantsuse Tööstusnäituste (Prantsuse Tööstuse Näitus - 1844) eeskujust.

EXPO maailmanäitus on tänapäeval jalgpalli-MMi ja olümpiamängude järel maailma suuruselt kolmas üritus. Varem aga peeti maailmanäitust maailma suurimaks sündmuseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee