Eesti uudised

Majandusanalüütik: Eesti-suguses riigis peaks kogu aeg masuks valmistuma (5)

Toimetas Silja Ratt, 27. märts 2018 09:43
MajanduskriisFoto: Pixabay.com
SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor rääkis Äripäeva raadios, et Eesti suguses riigis peaks kogu aeg majanduskriisiks valmis olema, kuna me sõltume niivõrd palju välismaailmast. Iga sealne kukkumine mõjutab paratamatult meidki.

Nestor rääkis Äripäeva raadios, et tänavu saab eelmise majanduskriisi alguses täis kümme aastat. Mees lisas muigega, et sellest sünnipäeva-aastast pole palju juttu olnud. 

"Tähelepanupuudus tuleb ilmselt sellest, et praegu läheb meil väga hästi ja pole justkui põhjust muretseda," märkis Nestor.

Kuid kas Eesti oleks praegu uueks masuks valmis? Nestor usub, et Eesti kontekstis oleme me tõesti valmis. Võrreldes eelmise masueelse ajaga on meie majanduskeskkond üldiselt stabiilsem ja raske aeg oleks paremini üleelatav.

Maailma mastaabis tõotaks uus kriis aga suuri ohte, kuna kasvõi paljudes Euroopa riikides on eelmise masu tõttu ikka veel väga kõrged töötuse määrad. 

Kas peaks valmistuma uueks kriisiks?

Nestor nendib, et tema meelest peaks Eesti-suguses riigis kogu aeg masu ootama.

"Meie seotus välismaalimaga on niivõrd tugev, et ükskõik kus maailma otsas peaks asi käest ära minema, see mõjutab kohe ka Eestit. Me oleme nii sõltuvad ekspordist ja nii paljud töökohad on seotud eksportivate ettevõtetega. Ma arvan, et igal eesti ettevõttejuhil peaks olema tagavaraplaan sahtlis olemas," tunnistas majandusanalüütik.

Praegu Nestori sõnul siiski suuremad ohumärgid puuduvad. Probleeme on olnud ehitussektoris, kus kord on liiga vähe tööd ning kord on tööjõu puudus.