Eesti uudised

Jüri Luik "Välisilmas" pingestunud suhetest Venemaaga: see on karmim kui külm sõda (61)

Annika Erg, Greete Kõrvits, 27. märts 2018 00:08
Jüri Luik Foto: Alar Truu
Kaitseminister Jüri Luik rääkis saates "Välisilm" lääneriikide pingestunud suhetest Venemaaga ja diplomaatide hulgalisest väljasaatmisest. Saatejuht uuris, kas toimuvat võib nimetada uueks külmaks sõjaks.

"Seda küsitakse tihti. Mina olen selles suhtes ettevaatlik, sest - nagu ikka ajaloos - see üks termin tähendas omal ajal hoopis muud, kui ta täna tähendab," sõnas Luik.

Samal teemal

"Aga kui me mõtleme külma sõja all riikidevahelist konflikti, kus pinge on jõudnud selleni, et riigid võtavad üksteise suhtes ette juba ridamisi vaenulikke ja ülikriitilisi samme... Kuni selleni välja, et Venemaa on kasutanud keemiarelva, siis mõnest vaatepunktist võiks öelda, et see on juba isegi karmim kui külm sõda," ütles Luik.

Luik märkis, et külma sõja ajal oli mitmeid reegleid, mida pooled vaikimisi aktsepteerisid.

"Et on teatavad mängureeglid ja nende piires võib üksteisega nagistada. Aga täna me oleme olukorras, kus kasvõi seesama keemiarelva kasutamine - see on väljaspool igasugust terve mõistuse piiri. Ja see teeb muidugi poliitikaajamise väga keeruliseks, sest me tõepoolest ei tea, milline on Venemaa järgmine samm. Mida Putin järgmisena välja mõtleb. Tegelikult me ei saa seda mõjutada muul viisil, kui olla omalt poolt võimalikult kindlad, võimalikult ühemõttelised. Ma usun, et me oleme praegu astunud väga suure sammu selles suunas edasi," lisas Luik.

"See, et diplomaadid saadetakse välja vähemalt sama numbri piires, mida Lääs on teinud, selles pole mul mingit kahtlust. Aga on täiesti võimalik, et Venemaa mõtleb välja veel mingisuguseid vastusamme. Loomulikult ei ole ka Lääne võimalused ammendatud ja sellele viitas oma kõnes ka Donald Tusk," sõnas Luik.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk rõhutas oma esmaspäevases lühikeses kõnes, millele Luik viitas, Euroopa ühtsust Salisbury rünnaku küsimuses. Tusk rääkis, et hetkeseisuga on diplomaatide väljasaatmisega reageerinud 14 liikmesriiki. Samuti tuletas ta meelde, et Euroliit ei näe ühtki usutavat alternatiivset teooriat peale selle, et endise spiooni Sergei Skripali mürgitamise taga on Venemaa. Tusk lisas, et lisameetmed, mis võivad tähendada ka veel suurema hulga diplomaatide väljasaatmisi, ei ole lähipäevil välistatud.

Siiski pakkus Tusk Vene rahvale ka lohutavaid sõnu, viidates Kemerovo ostukeskuse põlengule. "Kuigi jääme Vene valitsuse käitumise suhtes kriitiliseks, leiname eurooplastena samas, koos Vene rahvaga, traagilise tulekahju ohvreid Kemerovos, Lääne-Siberis," ütles Tusk. "Oleme mõtteis ja südameis teiega."

Samal teemal

06.04.2018
VIDEO | Julia Skripali nõbu telefonikõnest: olen kindel, et see oli Julia
29.03.2018
Venemaa saadab välja 150 diplomaati
28.03.2018
Sven Mikser Ameerika rahvusraadiole: saatsime Kremli tüüpidele tugeva sõnumi
27.03.2018
NATO viskab venelasi välja, Lavrov süüdistab ameeriklasi