Foto: Martin Ahven
Liis Vaksmann 26. märts 2018 15:59
Välisminister Sven Mikser jagas tänasel pressikonverentsil kommentaare Suurbritannias Salisburys toimunud keemiarünnaku teemal. Esimeseks sammuks saab Vene diplomaadi väljasaatmine.

Oma avakõnes tõdes välisminister, et keemiarelva kasutamine on äärmiselt raske rikkumine ning viitas, et Suurbritannia hinnangul on selle tagajärjel vähemalt 130 inimest kannatada saanud.

Täna kutsuti välisministeeriumisse Miksri sõnul ka Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et anda viimasele üle noot üks Vene kaitseatašee - Oleg Afanasjev, riigist välja saata. "Kuna antud Vene saatkonna töötaja tegevus ei ole vastavuses Viini Konventsiooniga kokku lepitud diplomaatilise tegevusega, siis otsustasime diplomaadi välja saata. Teavitasime täna sellest Vene Föderatsiooni suursaadikut Eestis," sõnas välisminister Mikser. Diplomaadile on selleks antud aega üks nädal.

"Eesti samm on samal ajal osa Euroopa Liidu liidrite poolt 23. märtsil kokku lepitud koordineeritud vastusest Venemaa tegevusele ja soovimatusele teha Suurbritanniaga täielikku ja avatud koostööd Salisbury keemiarünnaku eest vastutajate välja uurimisel ja vastutusele võtmisel," kinnitas Mikser. "Antud rünnak ei ole ainult kahepoolne Suurbritannia ja Venemaa tüliküsimus, vaid ohustab rahvusvahelist julgeolekut ja õõnestab rahvusvahelist õigust palju laiemalt," rõhutas ta.

Välisminister Mikseri sõnul usaldab Euroopa Liit täielikult Suurbritannia hinnangut, mille kohaselt on rünnaku taga ülimalt suure tõenäolisusega Venemaa. "Kutsume Venemaad jätkuvalt üles täielikule koostööle Suurbritanniaga ja rahvusvahelise kogukonnaga, et teha kindlaks isikud kes selle kuritöö eest vastutavad," sõnas Mikser. 

Reedel esitas välisminister valitsusele ettepaneku kehtestada rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel piiravad meetmed isikutele, kes on seotud ränkade inimõiguste rikkumisega, sealhulgas Sergei Magnitski surmaga. Ettepaneku kohaselt kehtestatakse Eestisse sissesõidukeeld 49 niinimetatud Magnitski nimekirjas olevale isikule.

Tuleval neljapäeval lubas Mikser esitada valitsusele ettepaneku kehtestada neile rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel piiravad meetmed.

"Otsustasin esitada valitsusele ettepaneku sanktsioonide kehtestamiseks inimõiguste ränkade rikkumiste eest, et juhtida tähelepanu rahvusvahelise õiguse rikkumise järjest sagenevamatele juhtumitele," sõnas välisminister reedel esitatud ettepaneku juures. "Sellisele jõupoliitika eskaleerimisele, mida me oleme viimasel ajal pidanud kogema, tuleb reageerida ning kasutada selleks kõiki nii riigisiseses kui rahvusvahelises õiguses ettenähtud võimalusi," rõhutas ta.

Täna kohtus president Kersti Kaljulaid Kadriorus Ühendkuningriigi kaitseministri Gavin Williamsoniga, kus keskenduti ka Salisbury rünnakuga seotud teemadel. Peale kohtumist tõdes Kaljulaid, et rünnak Salisburys on olnud paljude jaoks silmi avav.

"Ei rünnatud küll ühtegi riiki, kuid nii jõhker rünnak inimeste vastu Inglismaa pinnal ohustab meie kõigi julgeolekut. Samas ei tohi me keskenduda ainult sellele ühele rünnakule, vaid Venemaa taotluste mõistmiseks peame vaatama kogu konteksti, mis sai alguse Gruusia alade okupeerimisega juba 10 aastat tagasi ning jätkus Krimmi hõivamisega," leidis Kaljulaid.

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys. Mõlemad on endiselt haiglas.

Rünnaku järel saadeti Suurbritanniast välja 23 Vene diplomaati ja nende pereliiget, kokku umbes 80 inimest.