Eesti uudised

POLITSEINIKKE NAPIB: riik loodab, et pensionile minevad korrakaitsjad jätkavad tööd (16)

Toimetas Silja Ratt, 26. märts 2018, 14:09
Politsei marss Teet Malsroos
Siseministeeriumi personalipoliitika osakonna õigusnõunik Svetlana Meister kirjutab politsei ja piirivalve seaduse muutmise seaduse eelnõu seletuskirjas, et uue eelnõuga kaotatakse piirang, mille järgi pole politseiametnikul võimalik korraga saada politseipensioni ja samal ajal teenistust jätkata. Riik loodab, et kui pensioniikka jõudnud politseinikud tööle edasi jäävad, jääb korrakaitsjate ridade drastiline hõrenemine ära.

"Eelnõu kiireloomulisus on tingitud asjaolust, et järgmistel aastatel on politseiteenistusest pensionile jäämas suur hulk teenistuses olevaid politseiametnikke," kirjutab Meister. "Prognooside järgi siirdub pensionile aastatel 2018–2023 umbes 25% politseiametnikest, see on umbes 1000 politseiametnikku. See tähendab, et pensionile siirduvate politseiametnike asemele on vaja leida uued politseiametnikud, mis aga arvestades praegust demograafilist ja majanduslikku olukorda võib osutuda keeruliseks."

Politseinikud teevad juba praegu ületunde

2010. aastal oli rahvastiku hulgas 19-aastaseid noori 13 300, 2015. aastal 9 607 noort ja 2020. aastal 8 867 noort. See tähendab, et 2020. aastal on võrreldes 2010. aastaga 4433 noort vähem, see on 33% vähem.

"Muu hulgas mõjutab noorte arvu vähenemine viimastel aastatel nii praegu kui ka tulevikus politseiteenistust, kuna see vähendab politsei erialale õppima kandideerijate ja edaspidi ka politseiteenistusse kandideerijate arvu. Samuti on politseiteenistust viimastel aastatel mõjutanud, et politseiametnike konkursside luhtumine on kasvanud 70%," toob Meister välja halastamatud arvud.

"Eeltooduga on kaasnenud tõsiasi, et politseiametnike ületundide arv on kasvanud 42% võrra. Kui 2015. aastal tehti 60 314 ületundi, siis 2017. aastal 86 219 ületundi ja see on 46 töötaja aastane töömaht," lisab nõunik ja märgib, et ületunnid ning stressirohke ja ohtlik töö toob kaasa politseinike tervise halvenemise, vajaduse psühholoogilise nõustamise järele või halvemal juhul isegi töövõime vähenemise või kaotuse.

Mis on lahendus?

Prognoosi järgi siirdub järgnevatel aastatel pensionile umbes 25% politseiametnikest ehk umbes 1000 politseiametnikku. Kõige enam lahkub pensioniprognoosi kohaselt teenistusest patrullpolitseinikke, piirivalvureid ja uurijaid.

Eespool kirjeldatud probleemide lahendamise üks võimalus on Meistri sõnul kaotada keeld saada samal ajal politseipensioni ja töötada edasi politseiteenistuses.

"Praegu lahkuvad politseiametnikud üldjuhul pärast politseipensioni määramist, kui nad on 50- või 55-aastased. Muudatus võimaldab neil olla teenistuses ka pärast politseipensioni määramist," selgitab Meister.

Nõunik lisab siiski, et teenistuse jätkamine on ka pärast politseipensioni määramist ja politseiteenistuses jätkamise otsust võimalik ainult sel juhul, kui politseiametnik vastab talle õigusaktides kehtestatud nõuetele. Kuna politseiametnikele on kehtestatud nii tervisenõuded kui ka kehalised katsed ning kui politseinik ei vasta tervisenõuetele või ei soorita kehalisi katseid, siis ei saa ta ka täita politsei ülesandeid ning ta vabastatakse politseiteenistusest nõuetele mittevastavuse tõttu.

16 KOMMENTAARI

s
vabastatakse politseiteenistusest nõuetele mittevastavuse tõttu. 27. märts 2018, 23:48
suhtuge Meistri juttu täie tõsidusega, nii jääte pensionist ilma kui pole lasknud väljaarvutada , st. peategi pensionile jääma ja siis uuesti tööle tulema, vastasel juhul leitakse viga ja pole ei ühte ega teist
L
!!! 27. märts 2018, 10:16
Lootus on teatavasti vaid l0llide lohutus. Riik on aga märksa arukam. Kui võtta ära pisutki normaalsemat vanaduspõlve võimaldavad eripensionid pikaaja...
(loe edasi)
Loe kõiki (16)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee