Peter MadsenFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Piret Kütt 26. märts 2018 15:47
Esmaspäeval jätkus Kopenhaagenis kohus Rootsi ajakirjaniku Kim Walli mõrvas süüdistatava Peter Madseni üle. 

Esimesena sai sõna naine, kellega Madsenil oli olnud intiimsuhe, kuid kelle nime ei ole lubatud avalikustada, vahendab Sky News. Tunnistaja oli Madseniga kohtunud Manifestiks nimetatud fetišipeol, kus tegeleti sidumismängudega. Prokuröri küsimusele, kas koos harrastati ka kägistamisvõtteid, vastas naine, et seda tõepoolest prooviti, kuid asi piirdunud lihtsalt Madseni käte asetamisega tema kaelale. 

Seejärel astusid üksteise järel tunnistajapinki veel kaks naist, kellega Madsenil seksuaalsuhe oli olnud. Viimane neist töötas vabatahtlikuna mehe laboris. „Sellel, mida oleme teinud nelja silma all, pole mingit pistmist sadomasohhismiga. Ja minu arusaama kohaselt ei ole ta eriti enesekindel mees,“ rääkis tunnistaja. Lisaks oli Madsen tema vastu alati kena olnud. 

Kohtunikud esitlesid istungil ka teksisõnumit, mille oli saatnud üks Madseniga suhtes olnud naistest. See oli kirjutatud nädal pärast Kim Walli surma ning selles seisis: „Kui nad kuulevad minu ja Peteri täit lugu, on nad ilmselt veel enam veendunud, et Peter on hullumeelne.“

Pärast vaheaega saabus tunnistajapinki mees, kes oli töötanud Kopenhaageni sadamapiirikonnas asuvas mittetulundusühingus Copenhagen Suborbitals. Mees oli mitmeid kordi sõitmas käinud ka Madseni allveelaevaga. Selgus, et kohtualune oli kord palunud oma arvutisse installida ühe programmi, kuid paroolide tõttu polnud sinna kerge pääseda. Kui kohtunik uuris, kas arvutis leidus midagi, mis polnud seotud rakettide või allveelaevadega, vastas tunnistaja: „Jah. Nii palju kui mina mäletan, oli seal üks läbi lõigatud kõriga mees.“ Tunnistaja sõnul viibis ta allveelaevas kokku 40 kuni 50 korda ja tundis seal viibides alati teatud pinget. 

Seejärel sai sõna Madseni juures füüsikuna töötanud Kasper, kelle sõnul oli Madsenil küll must huumorisoon, kuid selles polevat midagi eriskummalist olnud. Siiski kinnitas Kasper uurimise ajal politseile öeldut, et Madsenit paelusid Teine maailmasõda, relvad ja piinamine. Veel sõnas tunnistaja, et Madsenile meeldis oma allveelaeva näidata kaunitele naistele. „Polnud mingi saladus, et Peter oli seelikukütt,“ sõnas ta.

Pärast lõunapausi saabus kohtusse päeva viies tunnistaja - end Madseni tuttavaks nimetav mees. Tunnistaja sõnul näidanud süüalune talle kord vägivaldset videot, mis lõppenud ühe inimese surnuks kägistamisega. Mehe sõnul olnud see nii jäle, et ta hakanud oksendama.  

Edasi astusid kohtunike ette Taani mereameti esindaja ning naine, kes oli töötanud ligi aasta Madsenist ja tema projektidest kõneleva dokumentaalfilmi kallal. 

Kohtuprotsess Peter Madseni üle algas 8. märtsil. Ees on ootamas veel 12 istungit.

Kopenhaageni kohtumaja Foto: AFP/Scanpix

12 päeva hiljem uhtus meri randa Walli torso. Tema pea ning jalad leiti alles oktoobri alguses. Madsen, kes viibib mõrvakahtlusega vanglas, on tunnistanud naise tükeldamist, kuid eitanud tapmist.  Leiutaja sõnul suri Wall õnnetuse tagajärjel. 

Kim Wall Foto: AFP/Scanpix