Foto: Reuters/Scanpix
Tõnis Erilaid 25. märts 2018 19:01
Schleswig-Holsteini liidumaa erariides politseinikud peatasid koostöös kohaliku liikluspatrulliga eile kell 11.19 riigiteel A7 Jageli ja Schubi vahel Taani piiri lähedal auto, milles sõitis Kataloonia endine president ja iseseisvusvõitleja Carles Puigdemont (55). Ta viidi Neumünsteri kinnipidamiskeskusesse, kuhu saabusid ka tema advokaadid, kirjutab Bild. Prokurör ütles, et teeb esialgse otsuse Puigdemonti kohta täna, ja keeldus pikematest kommentaaridest.  

Saksmaal on õigus viivitada lõpliku otsuse tegemisega kuni 60 päeva. Sealjuures lähtutakse sellest, kas Hispaania esitatud süüdistus on karistatav ka Saksa seaduste järgi, kus aga pole karistusi mässukatse eest ette nähtud. Kõne alla võib tulla, et Puigdemont arvatakse riigireeturiks.

Guardian kirjutab, et Puigdemont peeti kinni, kui ta peatus bensiinijaamas Schuby lähedal Taani piirist 31 kilomeetri kaugusel. Ajalehe sõnul viis vahistamiseni Hispaania julgeolekuorganite vihje endise presidendi liikumise kohta, millest Saksamaa ametkonnad kohe kinni hakkasid.

Hispaania kohus taasaktiveeris reedel läinud novembris  Puigdemonti kohta antud üle-euroopalise vahistamismääruse, mis vahepeal tühistati.

 Bildi andmeil süüdistab Madrid endist Kataloonia liidrit mässus ja raharaiskamises, kuna ta keskvalitsuse loata ja riigi põhiseadust rikkudes korraldas Kataloonia iseseisvusreferendumi. Kohus võib talle määrata 25aastase vanglakaristuse.

„Politsei kohtleb teda hästi,“ ütles Bildile Puigdemonti esindaja Joan Maria Pique. Varem on endise presidendi advokaat Jaume Alonso Cuevilla öelnud intervjuus Kataloonia raadiole, et tema klient ei põgene vastutuse eest ja on valmis kohtu ette astuma.

KODU PIKEMAKS AJAKS? Politsei sõidutas Carles Puigdemonti tumedate klaasidega Mercedese väikebussis Neumünsteri kinnipidamiskeskusesse Foto: AFP/Scanpix

Puigdemont oli Soomes

Puigdemont oli üle-euroopalise vahistamismääruse saabudes Soomes sealsete parlamendiliikmete kutsel. Soome keskkriminaalpolitsei palus Hispaanial esmalt täpsustada mõnda süüdistust ja alustas kohe pärast vastuse saamist laupäeval Puigdemonti otsinguid. Samas rõhutas kriminaalinspektor Hannu Kautto Ilta-Sanomatele, et kui Puigdemont tabatakse, siis ei tähenda see tema kohest vahistamist. „Politseil on õigus vahistamise asemel anda talle reisikeeld ja jätta vahistamine kohtu otsustada,“ märkis Kautto. Kohus ei pruugi Puigdemonti välja anda, kui otsustab, et teda jälitatakse poliitilistel põhjustel. 

Kataloonia liidrit ei suudetud leida. Otsimine viivitus peamiselt seetõttu, et osa Soome prokuröri ja kriminaalpolitsei  järelpärimisele vastuseks tulnud dokumentidest oli hispaania keeles ja nende tõlkimiseks kulus aega.

Eeldati, et Puigdemont püüab vahistamist vältida ja lahkub Helsingist laupäevaõhtuse lennukiga Brüsselisse. Sinna  saadeti hulk politseinikke, kuid nood Kataloonia endist liidrit ei näinud. Šveitsi kaudu Soome tulnud Puigdemonti ootas Vantaa lennujaamas pettunult ka hulk Hispaania ja Soome ajakirjanikke. 

Pärast asjatut ootamist teatas Soome eduskunna liige Mikko Kärnä ajakirjanikele, et Puigdemont lahkus Soomest juba reedel teadmatus suunas, kuid ilmselt Brüsselisse.

„Lõunatasime presidendiga reedel ja arutasime, mis saab edasi. Jäime arvamusele, et presidendil on ainult kaks võimalust: ta annab end välja Soome politseile ja jääb ootama, millise otsuse teeb siinne kohus, või läheb tagasi Belgiasse, kus loovutusprotsess on juba alanud ja kus ta elab pärast Barcelonast põgenemist,“ rääkis Kärnä Iltalehtile.

Uus president jäi valimata

Hispaania kohus otsustas läinud nädala reedel lisaks Puigdemonti vahistamismääruse reaktiveerimisele esitada süüdistuse mässule õhutamises eri andmetel veel 12–-25 inimesele. Mitu neist on nagu Puigdemont Belgias maapaos, Kataloonia endine haridusminister Clara Ponsati aga õpetab Šotis ülikoolis.

Kõrvu juba vahistatud Kataloonia endise asepresidendi Oriol Junquerosega on arreteeritute nimekirjas ka Jordi Turull, kes taheti laupäeval valida Kataloonia uueks presidendiks. See jäi loomulikult ära. 

Kohe pärast kohtuotsust puhkesid Barcelonas massirahutused, milles sai vigastada paarkümmend inimest.