UURIMINE JÄTKUB: Gaasimaskides uurijad on viimastel päevadel keskendanud tähelepanu Sergei Skripali kodumajale ja selle aialeFoto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 25. märts 2018 19:04
Suurbritannia politsei heitis kõrvale mõtte, et endine Vene sõjaväeluure polkovnik Sergei Skripal mürgitati tema auto ventilatsiooniseadmesse puistatud ründegaasi Novitšok pulbrilise variandiga. Nüüd oletatakse, et Novitšokki määriti  tema kodu välisukse lingile, kirjutab Sunday Mirror. Ajaleht väidab, et Briti luure teada on Venemaal tehtud katseid vastaseid tappa ukselinke mürgitades.

Ühtaegu jätkavad uurijad mürgi otsinguid Skripali koduaias. Sunday People kirjutab, et nädalalõpul uurisid arstid ka kolme poisi tervist. Skripalid olid natuke aega enne kokku kukkumist tiigi juures linde söötnud ja ulatanud ka poistele saiatükke, avastasid uurijad valvekaamerate pilte vaadates. Üks poistest olevat lindude söötmise asemel ise saiatüki nahka pannud.

Poistel, nagu kõigil teistelgi, kes Skripalidega vahetult enne nende haigestumist kokku puutusid, mingit tervisehäda ei tuvastatud.

Sunday Telepgraph kirjutas, et Skripalil oli pärast tema naise surma 2012. aastal lähedane naissõber, kes aga olevat nii hirmul, et ei julge minna politseisse tunnistusi andma. Naine olevat samuti Venemaalt pärit. Nende suhtlus saanud paarikese sõprade väitel hoo sisse, kui Skripal rääkis naisele, et on multimiljonär ja võib teda rahaga toetada. Nüüd on naine hirmul, et ka teda võib tabada Kremli kättemaks.

Briti vastuluurele Venemaa saladusi müünud Sergei Skripal (66) ja tema tütar Julia (33) leiti teadvusetult Salisbury linnas pargipingilt 4. märtsil. Nende mürgitamisega seotut uurivad Salisburys endiselt rohkem kui 250 terrorismivastase üksuse politseinikku, kuigi peaminister Theresa May teatas peaaegu kohe pärast Skripalide mürgitamist, et tegemist on ründegaasiga Novitšok, mis leiutati Venemaal ja suure tõenäosusega on mürgitajaiks just sealsed agendud. Välisminister Boris Johnsoni meelest sai selliseks salaoperatsiooniks käsu anda vaid president Putin isiklikult.

Suurbritannia saatis välja 23 Venemaa diplomaati ja ootab sellele sammule toetust teisteltki Euroopa Liidu liikmesriikidelt. Eelmisel nädalal teatas ka USA president Donald Trump, et saadab viivitamatult välja kümneid Vene diplomaate.