Donald TrumpFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. märts 2018 19:12
USA esindajatekoja luurekomitee vabariiklased hääletasid 22. märtsil selle poolt, et avalikustada nende raport, mille kohaselt ei ole Donald Trumpi presidendikampaanial ja Venemaa võimudel omavahelist koostööd olnud. See ei mõjuta aga eriprokurör Robert Muelleri tööd, kes uurib seoseid eraldi juurdluses. Trumpi advokaat, kes teda Muelleri vastu kaitseb, lahkus aga samuti 22. märtsil ametist.

Donald Trumpi peajurist John Dowd ütles Wall Street Journalile lühidalt vaid, et armastab presidenti ja soovib talle parimat. Dowd juhtis presidendi juriidilist kaitsemeeskonda eelmise aasta suvest. Presidendi 2016. aasta kampaania ja Vene võimude vahelisi võimalikke seoseid ning suhteid uurib justiitsministeeriumi määratud eriprokurör Robert Mueller. Tema vastu kaitsmiseks oli Dowd ka Trumpi palgale võetud. BBC sõnul oli Dowd tüdinud sellest, et president tema nõuandeid kuulda ei võtnud.

John Dowd reporterite piiramisrõngas Foto: Reuters/Scanpix

See, et neljapäeval andsid esindajatekoja luurekomitee vabariiklased teada, et nemad Trumpi ja Venemaa vahel seoseid ei leidnud, ei mõjuta Muelleri tööd, kaks juurdlust toimuvad üksteisest eraldi. Kui suure või väikese häälteenamusega otsus tuli, keeldusid komitee liikmed ütlemast, vahendab Reuters.

Vabariiklaste otsus ei tule USA meediale suure uudisena, nii senatis, esindajatekojas kui kõigis Kongressi komiteedes naudivad enamust just vabariiklased. Seega on luurekomitee juurdlusele sisuliselt kriips peale tõmmatud. Demokraadid on rahulolematud, sest väidetavalt ei võetud komitees kuulda ühtki nende ettepanekut, kaasa arvatud soovitusi tunnistuste andmisest keeldunud võtmeisikuid ikkagi ütlusi andma kohustada. (Demokraatide FBI-memo siiski avaldati. - toim.) Demokraadid ei jäta jonni ja kavatsevad avaldada oma raporti. Äsja selgus ka, et Facebooki suur andmeleke võis olla kasulik just Trumpi presidendikampaaniale.

Luurekomitee raport jääb senikauaks veel avalikustamata, kuni luureagentuurid pole kinnitanud, millised osad sellest klassifitseeruvad salajasteks.