Eesti uudised

Täiendatud!

FOTOD ja TV3 VIDEO | KAS TÕESTI? Lätist ostab enim alkoholi keskealine kõrgema hariduse ja palgaga Eesti mees (153)

Denes Kattago, toimetas Triinu Laan, 22. märts 2018 10:40
SuperAlko pood LätisFoto: Robin Roots
Kantar Emori piiriüleste alkoholiostude seireuuring näitab, et Lätist ostavad keskmisest sagedamini alkoholi keskealised, suurema palga ja haridusega eesti mehed. Senine meediakuvand Lätist soodsat napsi toova eestimaalase kohta on olnud teine, märgiti uuringu presentatsioonil.

Lätist alkoholi ostmise rekordid jäävad möödunud aasta detsembrisse – siis ostsid Eesti elanikud 23 protsenti alkoholist Lätist, tänavu märtsis aga 20 protsenti. Kasvanud pole ka alkoholi tarbimise sagedus.

Samal teemal

Kantar Emori juhataja Karin Niinas ütles uuringu tulemusi kommenteerides, et on näha mäetipu vallutust ja nüüd paistab väike langus. Ärisuuna juht Aivar Voog lisas, et tänapäeva üleilmastumise tingimustes on igasugune piiriülene kaubandus paratamatu nähtus.

Veidi üllatav on, et sagedase ostjana on väljatoodud just keskealine keskmisest rikkam ja haritum mees, tihti juhtiv töötaja, kes avaldab oma ostudega emotsionaalset protesti. Selle 35-49aastase mehe sisseost pole planeeritud, vaid ratsionaalne – satutakse tööasjus naabervabariiki ja siis ostetakse varuks. Varem on vägisi jäänud mulje, et ostjateks on põhiliselt just hinnatundlikud kliendid.

Eksperdi Katrin Männaste sõnul on sellel grupil lihtsalt ressurssi teha ratsionaalne ost pikemale perioodile mõeldes. „Alati pole tegu spetsiaalsete ostureisidega, nende seas on paljusid, kellel on tööga seotud reisid ja kes on liikuvad inimesed,“ ütles ta Õhtulehele.

Aivar Voog lisas, et juhtivad töötajad reisivad palju. „Paljud firmad on Baltikumi-ülesed ja sa satud paratamatult Lätti ja laed kodu kaste täis,“ märkis ta. Detsembri tulemused näitasid, et algul oli tegu laetud emotsioonide baasil tehtud protestireisidega ja nüüd see kasv enam ei jätku ning hinnatase on stabiliseerunud.

Küsimusele, kes on selle uuringu tellinud, vastas Voog poolnaljatades, et jumal. „Seda ei ole tellinud Jüri Ratas ega Jevgeni Ossinovski, seda tegi jumal – ehk uuringufirma oma enda algatusel.“ See on osa ühiskonnale tagasiandmise protsessist, sest selle teema vastu on suur avalik huvi. „Meil on kohustus ja vastutus Eesti ees jälgida trende ja nendest rääkida,“ lisas Niinas.

Lätist ostu buum on läbi

Eelmise aasta lõpus oli Lätist alkoholi ostmise buum, tänavu on aga näha rahunemise märke. „Lätist ostetud alkoholi osakaal kõigist alkoholiostudest on stabiliseerunud 20 protsendi tasemel,“ ütles Voog „Teisisõnu kulutatakse kogu alkoholile kuluvast rahast viiendik Lätis. Niisiis kinnitab meie viimane seireuuring, et Lätist alkoholi ostnud inimeste hulk on vähenenud.“

Lätist alkoholi ostmise vähenemisele viitavad teisedki arvud – kui detsembris ütles 41 protsenti kõigis uuringus osalejatest, et on ostnud 2017. aastal Lätist alkoholi, siis märtsis kinnitas veerand vastanutest, et on tänavu käinud lõunanaabri juures joogivarusid täiendamas – tõsi, suur osa käesolevast aastast on veel ees. Lätist ostavad keskmisest sagedamini alkoholi mehed vanuses 35-49 aastat, kõrgema sissetulekuga tarbijad, rahvuselt eestlased ning eeskätt piiriäärsete piirkondade elanikud. 

Eksperdi Katrin Männaste sõnul on 70 protsenti Eesti 18-74aastastest elanikest ostnud tänavu alkoholi. Alkoholi ostu- ja ka tarbimissagedus aasta lõikes veidi varieerub, olles suveperioodil ja aasta lõpus keskmisest kõrgem. 

Männaste sõnul on alkoholi ostmise sageduses näha viimase pooleteise aasta jooksul ka üldiselt pigem langevat trendi. „Võrreldes teiste Eesti piirkondadega on Lõuna-Eestis vähem iganädalasi alkoholiostjaid, mis viitabki Lätist alkoholi toomise kaasmõjule,“ ütles Männaste. „Suundumus on osta alkoholi harvem, aga see-eest korraga suuremaid koguseid. Ehkki ostmise sagedus on vähenenud, pole samal ajal toimunud muutusi tarbimise sageduses, see on jäänud samale tasemele.“

Kantar Emor teeb piiriüleste ostude seireuuringut kord kvartalis, uuringu esinduslik valim on alati 1000 Eesti elanikku vanuses 18-74 aastat. Selle aasta esimene uuring oli 8.-14. märtsil, uuringus osales 1020 inimest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee