Kaitsepolitsei menetluses on viis  inimsusevastaste ja sõjakuritegude kriminaalasja, nendest enamik puudutavad   küüditamist. 

Märtsiküüditamine jättis Eesti rahva mällu  sügava jälje, lõhkudes peresid ja hävitades inimelusid. Selle käigus viidi Siberisse üle 20 000 süütu inimese.

Kaitsepolitsei uurimisel on 1941. aasta juuniküüditamist ja 1949. aasta märtsiküüditamist käsitlev krimiminaalasi. Üks viimastest, kes on tunnistatud inimsusevastases kuriteos kahtlustatavaks, on Pavel Boitsov, keda on alus kahtlustada aastatel 1945–1949 Eesti NSV siseministeeriumi Võrumaa osakonna banditismi vastase võitluse osakonna relvastatud tõlgi ja võitlejana toimepandud tsiviilisikute tapmistes.

Aastatega on Eesti kohtud inimsusevastase kuriteo paragrahvi alusel süüdi mõistnud 11 inimest, on teatanud kaitsepolitsei. „Inimsusevastaste kuritegude aegumatuse põhjus ei seisne niivõrd selles, et see on nende ohvrite jaoks oluline, suur osa nende ohvritest on nagunii surnud. See põhjendub eelkõige sellega, et need kuriteod on niivõrd ohtlikud ühiskonnale- selleks, et anda märku potentsiaalsetele inimsusevastaste kuritegude toimepanijatele, et nende kuritegudega tegeletakse sõltumata sellest, kaua aega nende toimepanemisest on möödunud, ei kohaldata nendele kuritegudele aegumist,“ ütleb Tartu ülikooli õigusteaduskonna professor Jaan Ginter.

Jaga artiklit

2 kommentaari

K
kapo tegeleb jamaga  /   09:52, 22. märts 2018
Inimene, kes 1941 küüditamise konvois (tõenäoliselt hirmust) oli, pidi siis vähemalt 20-25 a vana olema. Seega peaks ta praegu olema tõenäoliselt üle 100 a vana. Ülisuure tõenäosusega surnud. Milleks sellise asja nn uurimisega tegeleda?
Kas kapol poleks vaja ehk tegeleda miljonivarastega tänapäeva Eestis? Iga päev keeratakse meeletus mastaabis sigadusi kokku aga kapo istub kohvitassi taga või jututoas selle asemel, et tõelisi kurjategijaid püüda! Kas Riigikogus pole kurjategijaid? Kuna neist keegi vahele võeti? Nagu ei ole kuulnud.
A
ab  /   08:25, 22. märts 2018
Millal sotsid ette võetakse? Või on nad juba puhtaks ostetud?

Päevatoimetaja

Marvel Riik
Telefon 51993733
marvel.riik@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis