Maailm

Brasiillased nõuavad vaeste nimel kõnelnud poliitiku mõrva õiglast uurimist (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. märts 2018 21:47
Marielle FrancoFoto: AFP/Scanpix
14. märtsil kõlavad Rio de Janeiro tänaval lasud. Hukkub linnavolikogu liige, 38aastane Marielle Franco. Järgmisel päeval tulevad suurlinna tänavatele vihased rahvamassid, nõudes naise tapjate kiiret leidmist. Kuid Marielle Franco oli paljudele ebamugav poliitik...

Aktivistid, kunstnikud, poliitikud ja ajakirjanikud mitte ainult Brasiiliast, vaid kogu maailmast saatsid Brasiilia valitsusele pöördumise, milles nõuavad erapooletut juurdlust Marielle Franco surmajuhtumis. Rio de Janeiro volikogu liikme Marielle Franco mõrvarid on endiselt tabamata, kirjutab The Guardian. 14. märtsil istus naine autosse, kui kaks meest ootamatult auto juurde jooksid ja hukkasid professionaalselt ja kiirelt nii Franco kui tema autojuhi. Franco pihta tulistati üheksa lasku, neist neli pähe.

Marielle Francost oli saanud Rio de Janeiro favela'de ehk slummide, vaeste linnaosade, eestkõneleja. Naine oli ise favela’s üles kasvanud ja vaeste nimel sõna võtmine oli tema poliitiliseks leivanumbriks. 

Franco peamine vastane oli korrumpeerunud ja vägivaldne politsei. Rio osariigis usaldas valitsus selle aasta veebruari keskpaigast korra valvamise üldsegi sõjaväe kätte. Franco juhtis komisjoni, mis sõjaväelaste tegevust jälgis.

Naise mõttekaaslased ja toetajad on veendunud, et just mõni tähtis juhtfiguur on Franco mõrva tellimise taga. Ning esmased uurimistulemused näitavad, et tegu oli tõenäoliselt tõesti tellitud professionaalse tapatööga. Francol oli kõrgetel kohtadel vaenlasi, kinnitavad sõbrad.

Kuulid, mis naise tapsid, on pärit suuremast laadungist, mis mõni aasta tagasi politseist varastati ning mida on kasutatud teisteski kuritegudes. Näiteks 2015. aastal Sao Paolo lähistel toimunud jõhkras veretöös, milles hukkus 17 inimest ja milles mõisteti süüdi kolm politseinikku ja üks turvamees, kasutati samu kuule.

Marielle Franco surm on Brasiilias algatanud suure diskussiooni vaesuse, politseivägivalla, rassismi (nagu paljud favela’de elanikud, oli ka Franco mustanahaline) ja korruptsiooni üle. Mitmel päeval on toimunud protestimarsid, neist suurim pühapäeval, mil tema sünnnilinnaosas tuli tänavatele üle 5000 inimese, peamiselt favela’dest. Selle nädala alguses helistas Franco emale paavst Franciscus.

Massimeeleavaldus Franco mälestuseks Foto: AFP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee