Maailm

SÜNGE PROGNOOS: peagi on maakeral 143 miljonit kliimapagulast (24)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. märts 2018, 19:23
Jakarta: merepiir tõuseb ja linnavõimud ehitavad kõrgemaid valle. Paljud Indoneesia rannaelanikud võivad tulevikus koduta jääda.Foto: Reuters/Scanpix
Oleme harjunud pagulastest mõtlema kui sõjapõgenikest. Kuid 2050. aastaks võib lausa 143 miljonit inimest olla oma kunagistest kodudest lahkunud mitte sõja, vaid nälja, põllumaa puuduse, kuumuse, põua ja muude ilmastikust tingitud olude tõttu. Ja seegi arv võtab arvesse vaid kolme maakera piirkonda.

Ajakiri TIME kirjutab, et kõige rohkem ajendavad kliimamuutused kodudest lahkuma inimesi Sahara-taguses Aafrikas (nn Mustas Aafrikas), Lõuna-Aasias ja Ladina-Ameerikas. Nendes mõjupiirkondades elab umbes 55 protsenti areneva maailma rahvast.

Samal teemal

Esimene kliimarände tunnus on see, et nende regioonide suurlinnad paisuvad. Vaeseimad, maapiirkondades elavad inimesed, kogunevad töö ja toidu leidmise lootuses linnadesse, kui põllumajandus enam ei toimi ja elu kõrbestunud maal on võimatu. Eksperdid soovitavad neil suurlinnadel, kuhu juba praegugi toimub meeletu inimvool, valmistuda peagi lähenevaks massisisserändeks, sest teadagi - mida rohkem rahvast kitsal maa-alal, seda rohkem konflikte, haigusi ja muid hädasid hakkab otsekohe levima.

Ka siis, kui kogu maailm võtaks järsku kätte ja hakkaks võitlema kasvuhoonegaaside, saastumise ja muude keskkonnamõjutajate vastu, ei pääseks me kliimapagulastest täielikult. Parim prognoos, juhul kui midagi ette võetaks, oleks 143 miljoni asemel 40 miljonit. Ilma selleta hakkab peagi liikuma umbes 86 miljonit inimest Sahara-taguses Aafrikas, 40 miljonit Lõuna-Aasias ja 17 miljonit Ladina-Ameerikas. Siiski on lootust, et mida vähem kliimapagulasi tekib, seda vähem hakkavad nad koormama oma kodumaa suurlinnu, naaberriike ja laiemas plaanis ka kogu ülejäänud maailma.

Colombia krevetipüüdjad: saaste on koorikloomade hulka vähendanud, kuid paljude külakeste jaoks on krevetipüük ainus rahateenimisvahend.Foto: AFP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee