Anatoli Sobtšak (vasakul) ja Vladimir Putin. Pilt on tehtud 1994. aastal PeterburisFoto: AP/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 20. märts 2018 18:30
Pühapäeval Venemaa presidendiks tagasi valitud Vladimir Putin alustas poliitilist karjääri 1991. aastal Peterburi linnapea Anatoli Sobtšaki nõunikuna. Kui uskuda USAs elavat Vene ajaloolast Juri Felštinskit, siis üheksa aastat hiljem tapeti Sobtšak just Putini korraldusel, vahendab väljaanne Obozrevatelj.  

Väljaanne vahendab Juri Felštinski arvamust, et Vladimir Putini saatis Anatoli Sobtšaki juurde tööle Venemaa Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB). Nimelt peeti tol ajal just Sobtšakki Venemaa tollase presidendi Boriss Jeltsini tõenäoliseks demokraatlikult valitavaks järglaseks. Seetõttu oli FSB-le väga tähtis, et ustav inimene töötaks Sobtšaki lähikonnas ja kontrolliks tema tegevust.

Võimuahne Jeltsin ei teinud aga Sobtšakist enda järeltulijat, vaid valis hoopis Putini. Ööl vastu 20. veebruari 2000 ehk veidi enne Putini võiduga lõppenud presidendivalimisi suri Sobtšak ootamatult. Ta oli sel ajal Putini presidendikampaania toetusreisil Kaliningradi oblastis Svetlogorskis. Kuigi ametlikult nimetati surma põhjuseks ägedat südamepuudulikkust, kahtlustati juba tollal, et Sobtšak mürgitati. Prokuratuur alustas koguni 6. mail 2000 võimaliku mürgitamise asjus ametliku uurimise, kuid juba 4. augustil see lõpetati – põhjendusega, et Sobtšaki organismist ei leitud alkoholi või preparaate, mis oleksid võinud surma põhjustada.

 Felštinski sõnul tekitab Sobtšaki ootamatu surm ka18 aastat hiljem palju küsimusi. Ühe versiooni järgi tapeti ta Putini korraldusel. Nimelt kartis viimane, et Sobtšak võib segada tema valimist presidendiks. Teise versiooni järgi kõrvaldasid ta Putini teadmata need, kes vastutasid presidendivalimiste õige tulemuse eest.