Krimi

PERH ja Oktoberfest: direktor mõisteti korruptsioonis õigeks, IT-juht jäi süüdi (7)

Toimetas Denes Kattago, 20. märts 2018 14:50
Arvult 184. Oktoberfest Münchenis Baierimaal. Foto: Reuters/Scanpix
Teise astme kohus, ringkonnakohus mõistis täna Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) endise juhi Tõnis Alliku õigeks, kuid haigla IT-juhi Marko Kilk jäi korruptsioonis süüdi. 

Ringkonnakohus tühistas tänase otsusega Harju Maakohtu 30. novembri 2017 otsuse Tõnis Alliku süüditunnistamises, mõistes mehe täielikult õigeks. Marko Kilgi osas jäi maakohtu otsus muutmata.

Harju maakohus varasemas otsuses mõistis Tõnis Alliku süüdi altkäemaksu võtmises (AS Helmes poolt tasutud puhkusereiside näol), kuid õigeks pistise võtmises (lennukipiletite tasumine OÜ P. Dussmann poolt) ning omastamises.

Ringkonnakohus nõustus maakohtuga, et kuna süüdistus ei sisalda etteheidet, milles täpselt seisnes nn Oktoberfesti meelelahutusreis, mis prokuratuuri veendumusel ei ole tööalane kliendiüritus ning kes kandis väidetava meelelahutusürituste kulud, siis ei saa käsitleda ka lennupileteid hüvena soodsate otsuste tegemise eest.

Samal teemal

Lisaks ei ole kriminaalasjas kummutatud ka põhjendatud kahtlus, et T. Allik osales reisil oma ametialaste kohustuste täitmiseks.

Küll aga ei nõustunud kohus maakohtuga T. Alliku altkäemaksu võtmise süüdistuses. Ringkonnakohus tuvastas, et T. Allik ei osalenud hankekomisjonide töös, seega ei osalenud riigihangetel soodsate lahenduste ja otsuste tegemisel.

„Olukorras, kus T. Alliku poolt hankemenetlustes osalemist tuvastatud ei ole, on võimatu nõustuda süüdistuse seisukohaga, et T. Alliku puhul pistise/altkäemaksu võtmisena on vaadeldav Helmes ASi poolt finantseeritud puhkusereisidega nõustumine ja nende vastuvõtmine vastutasuna selle eest, et ta üldiselt ja konkretiseerimata osaleb vastutava juhatuse liikmena infotehnoloogia valdkonnas selle toimimise järelvaatajana ning samuti edaspidise sujuva koostöö tagamiseks,“ märgib kohus oma otsuses.

Ringkonnakohus täpsustas, et vara või muu soodustuse lubamisega nõustumine või soodustuse vastuvõtmine ametiisiku poolt ei kujuta endast iseenesest veel karistatavat tegu. Süüdistusest ei nähtu ühtegi konkreetset ametialast tegu, mille eest vastutasuna Helmes AS T. Allikule varaliselt hinnatavaid soodustusi andis. 

Marko Kilgi osas ringkonnakohus muutis kvalifikatsiooni, leides, et M. Kilk pani omastamise toime ametiisikuna. Muus osas ringkonnakohus M. Kilki puhul esimese kohtuastme otsust ei muutnud – Kilk jäi süüdi omastamises ja pistise võtmises, mille eest Harju maakohus mõistis talle karistuseks aasta ja kolm kuud vangistust tingimisi. 

Süüdistuse kohaselt osales Marko Kilk infotehnoloogia riigihangete komisjonides, kus tema ülesandeks oli osaleda hankedokumentide koostamisel, pakkumiste hindamiskomisjoni töös ning parima pakkuja valimisel.

Erinevalt T. Allikust oli M. Kilk hankekomisjonide esimeheks, seega osales hankekomisjoni esimehena AS Helmes kasuks soodsate otsuste tegemises. Ringkonnakohus nõustus selles osas M. Kilgi süüditunnistamisega ning temale karistuse mõistmisega.

Otsust võivad osapooled vaidlustada 30 päeva jooksul riigikohtus.

Samal teemal

23.04.2018
Kohus tõmbas liistule PERHi korruptsioonipesa järgmise patukoti
30.11.2017
PERHi eksjuhte karistati tingimisi vangistusega
01.06.2017
Prokurör taotleb PERHi juhtidele tingimisi vangistust
20.04.2017
Kohus kaalub, kas võõra raha eest Oktoberfestil käimine on kuritegu