Eesti uudised

Merejalavägi unistab suurelt: sõjadroon võtaks hävituslennuki töö üle 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 20. märts 2018 14:23
F-35A Lightning II hävitaja.Foto: Reuters/Scanpix
Ameerika Ühendriikide merejalavägi avaldas oma ootused tulevase sõjadrooni omadustele. Nende nägemuse kohaselt peaks droon olema sisuliselt hävituslennuki F-35 light-versioon ehk kandma samu relvi, mida kannab too 120 miljonit maksev hävitaja, ja sealjuures olema märksa odavam ning mehitamata. Lisaks peaks relvastatud droon suutma hoida V-22 Osprey kopterlennuki tempot.

Defensetechi vahendava Popularmechanicsi teatel tahab merejalavägi uut drooni, mis kannab tööpealkirja MUX (lühend ülipikast ja sisuliselt tõlkimatust nimest, mis viitab sõjavahendile pandud kõrgetele ootustele - toim). MUX-i põhiülesanne oleks tegeleda varajase hoiatamise, luure, vaatluse, maakuulamise, elektroonilise võitluse ja kommunikatsiooniga. Lisaks peaks droon tegema katet teistele õhusõidukitele ja vedama lasti.

Üks võimalik MUX-i kandidaat on Piasecki/Lockheed Martin ARES.

Piasecki/Lockheed Martin ARES kunstniku nägemuses. Foto: Lockheed Martin

Sõjadroon peaks suutma lennata ligi kümne kilomeetri kõrgusel ja 1130 km kaugusele ning olema õhus tangitav. Õhku tõusma ja maanduma peaks see vertikaalselt nii laevalt kui kaldalt ja ideaalis vajama selleks sama palju pinda kui Huey helikopter.

Merejalaväelased tahavad, et imedroon suudaks kanda kõiki F-35 hävitaja relvi, näiteks Hellfire tankitõrjeraketti, radaritõrjeraketti ja väikese diameetriga pommi. Enamgi veel: droon peaks saama hakkama ka õhk-õhk tüüpi relvadega nagu näiteks lühikese ulatusega Sidewinderi raketid.

Ja ka peaks MUX pakkuma relvastatud eskorti V-22 Ospreys’i üksustele. Nood 24 merejalaväelast kandvad kopterlennukid lendavad kiirusega üle 470 km/h.

MUX on kahtlemata väga ambitsioonikas projekt ja see relv oleks USA sõjaväe kõigi aegade kõige suutlikum taktikaline droon. Küsimus aga seisneb selles: kas ei oodata ühelt relvalt liiga suurt suutlikkust ehk kas see droon täidaks kõiki neid ülesandeid ikka piisavalt hästi?