Eesti uudised

Tartu saab endale päikeseelektrijaama  (2)

Toimetas Denes Kattago, 16. märts 2018 07:39
Tasku keskus TartusFoto: Aive Urberg
Eesti Energia ehitab Tartu südames asuva Tasku keskuse katusele päikeseelektrijaama, mis hakkab katma kuni 4% keskuse aastasest elektritarbimisest. Tartu suuruselt teise päikeseelektrijaama tellijaks on Estiko Energia OÜ. 

Eesti Energia juhatuse liikme Andres Suti sõnul on päikeseelektrijaam keskkonnasõbralik ja madala riskiga tulevikuinvesteering, mis aitab saavutada nähtava säästu oma senistelt elektrikuludelt.

Samal teemal

„Meie eesmärk on olla abiks ettevõtte vajadustele vastava lahenduse leidmisel. Pakume suurema elektritarbimisega äriklientidele päikeseelektri tootmiseks maailma juhtivate tootjate kvaliteetseid seadmeid. Taastuvenergia ettevõte Enefit Green tagab sujuva protsessi päikeseelektrijaama projekteerimisest kuni lõpliku seadistamiseni ja tootmiseks üleandmiseni,“ selgitas Sutt.

AS Estiko nõukogu esimees Neinar Seli sõnul otsustas ettevõte tähistada nii Eesti Vabariigi kui ettevõtte 100. sünnipäeva vähendades enda ökoloogilist jalajälge ja võtta kasutusele kuni 1 megavatt taastuvenergiat. "Esimese sammuna rajame Tasku keskuse katusele päikeseelektrijaama, mis säilitab 750 puud ja hoiab ära 150 tonni CO2 emissiooni aastas," lisas Seli.

Tasku keskuse katusele rajatava 560 päikesepaneelist koosneva päikeseelektrijaama tootmisvõimsus on 131 kilovatti.  Paigaldatav süsteem katab ca 4% kogu Tasku keskuse aastasest elektritarbimisest. Hetkel toimuvad vajalikud ettevalmistused päikeseelektrijaama ehituse alustamiseks. Jaam alustab tööd suvel.

Esimene sellisel moel ehitatud päikeseelektrijaam asub Järvamaal OÜ Estonia piimafarmi katusel. Täisteenuslahendus sobib nendele äriklientidele, kelle aastane elektritarbimine on üle 500 MWh ning vaba katuse- või maapinda üle 2000 m2.

Teise võimaluse puhul on kliendil võimalik soetada päikeseelektrijaam võtmed kätte printsiibil. Sellise mudeli alusel rajatakse ka Tasku keskuse päikeseelektrijaam.  

Hajaenergeetika on ülemaailmselt kiirelt kasvav trend, mis täiendab senist tsentraalset elektritootmist lokaalsete tootmisüksustega tarbimiskoha lähedal.

Samal teemal

22.03.2018
Suurim elektrifirma taotleb riigilt võrgutasu langust
29.12.2017
Maailma esimene päikeserong tegi avareisi