Nõukogude tank T-34.Foto: Pixabay
Toimetas Vidrik Võsoberg 15. märts 2018 18:30
Perekond Jakušev Valgevenest tegeles varem hobi korras Teise maailmasõja aegsete tankide jõgedest ja soodest päästmise ning taastamisega. Tänaseks on sellest neile saanud täiskohaga töö, vahendab Popularmechanics. Taastatud tankid rändavad muuseumidesse ja neid kasutatakse ka videomängude valdkonnas.

Teise maailmasõja ajal oli Nõukogude Liitu kuulunud Valgevene vaenupoolte lahingutanner. 1941. aastal toimus Saksamaa sissetung ja võimsate tankilahingute käigus löödi punaarmee taganema.

Pärast sõda tehti lahinguväljad puhtaks, hävitatud ja hüljatud tankid veeti laiali. Aga näiteks jõgedesse ja soodesse uppunud või uputatud tankidest jäid paljud leidmata.

Mitte väga ammu hakkasid tankientusiastid neid sõjamasinaid otsima. Teiste seas äsja BBC-s põhjalikku kajastust leidnud perekond Jakušev.

Vladimir Jakušev ning tema pojad Aleksei ja Maksim tegelevad professionaalidena nii nõukogude kui saksa tankide päästmise ja taastamisega. Jakuševid on muuhulgas tirinud soost välja KV-1, mis oli sõja ajal üks suurimaid ja võimsamaid nõukogude tanke. Tanki meeskond uputas oma sõiduki lõhkeainete abil ja selle torn põrutati küljest. KV-1 pääste- ja remonditöödeks kulus Jakuševidel viis kuud.

Tankide päästja amet pole mõistagi lihtne: perekond peab sageli töötama lämmatavas kuumuses, ümbritsetuna sääsepilvedest. Või siis on hoopiski lõikavalt külm. Varuosi on raske leida, kuna nende tootjad lõpetasid tegevuse pea 80 aastat tagasi. Ning kuna sõjaajal toimus tankitehnoloogias väga kiire areng, siis võib juhtuda, et üheaastase vahega toodetud sama mudeli tankide osad omavahel ei sobi. Ning tankide päästmise ajal on ohuks ka masinates peituv lahingumoon. Seni pole Jakuševidel küll õnnetusi ette tulnud.

Osad tankid on rännanud Stalin Line’i muuseumi. Neid on kasutatud ka ajalooliste sündmuste näidislahingutes ja videomängu „World of Tanks“ meeskond on salvestanud tankide ehtsaid mehaanilisi hääli.

Jakuševid naudivad tankide päästmise ja taastamisega kaasnevaid insenertehnilisi väljakutseid ning ka nende ajaloolist tähtsust ja nende jaoks on töö peaaegu puhkuse eest.

Kommentaarid  (5)

Viljandlane 16. märts 2018 07:30
Vene päritolu tanke ei ole mõtet taastada,sest neid on maailmas sadade kaupa.Küll aga on mõtet otsida sakslaste masinaid.Tõsi küll,ka venelastel oli haruldusi,milliseid toodeti vähe ja neid ei ole säilinud,kuid tõenäosus selliseid leida on kaduvväike!
16. märts 2018 01:22
Soomen om kah tanki pantu üles ja toro omma suunatu läände,mitte nagu meil.Soome saase arvo,kostpuult suur oht om.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS