Maailm

ESIPIINAJA? CIA juhi kandidaat juhtis salavanglat  (24)

Toimetas Aadu Hiietamm, 14. märts 2018 12:57
WATERBOARDING: CIA kasutas ülekuulamistel uputamise simuleerimist, mis kutsus vangil esile oksendamist ja krampe. Foto: Reuters/Scanpix
President Donald Trump soovib USA Luure Keskagentuuri (CIA) uue direktorina näha praegust asedirektorit Gina Haspelit (61), kes töötab CIA-s alates 1985. aastast. Saksa mainekas nädalajakiri Der Spiegel juhib veebiväljaandes tähelepanu naise mustale minevikule. Nimelt juhtis Gina Haspel 2002. aastal Tais Bangkoki lähistel asunud salavanglat „Cat´s Eye“ ning hiljem ka CIA ülisalajast programmi, mille käigus piinati jõhkralt terrorismis kahtlustavaid isikuid.   

Pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid kasutusele võetud jõhkrad ülekuulamismeetodid pärinevad kahelt sõjaväepsühholoogilt, James Mitchellilt ja Bruce Jessenilt. CIA maksis neile teenete eest 81 miljonit dollarit

Samal teemal

.Esimesena katsetati uusi ülekuulamismeetodeid Saudi Araabia kodanikul Abu Zubaydah´l, kes vahistati 28. märtsil 2002 Pakistanis. Pärast solgutamist mitmes CIA salavanglas (mehe enda sõnul Tais, Poolas, Leedus ja Marokos) jõudis ta 4. septembril 2006 Guantanamo vanglasse.

Gina Haspel viibis Abu Zubaydah´ piinamise juures. Zubaydah´t hoiti alasti akendeta kongis tugeva valguse käes, tal ei lastud magama jääda ja sunniti kuulama valju rokkmuusikat. Kõige agressiivsem faas algas 4. augustil 2002 ja kestis 20 päeva. Näiteks pandi Zubaydah kirstu meenutavasse kasti ning tema näole valati vett (nn Waterboarding). Tegemist oli uputamise simuleerimisega, mis kutsus vangil esile oksendamist ja krampe. Kokku hoiti Zubaydah´t “kirstus” 11 päeva ja kaks tundi. 29 tundi tuli tal aga veeta väikses kastis, mille pikkus oli 70 sentimeetrit. Ülekuulajad ähvardasid Zubaydah´t, et ta lahkub vanglast vaid kirstus.

Kogu see piinamine jäädvustati videolindile, kuid kõik salvestised hävitati 2005. aastal Gina Haspeli heakskiidul.

USA demokraadid soovivad nüüd Senatis Gina Haspelit enne tema kinnitamist CIA direktoriks toimunud piinamiste asjus põhjalikult küsitleda. 

Samal teemal

11.08.2018
USA ÄHVARDAB: Rahvusvaheline Kriminaalkohus ärgu hakaku Ameerika sõdureid uurima!
31.04.2018
Euroopa inimõiguste kohus: Leedu ja Rumeenia aitasid ameeriklastel terroriste piinata
17.04.2018
Vastuolulisest Gina Haspelist saab CIA esimene naisjuht
13.02.2018
USA uueks välisministriks saab senine luurejuht