Maailm

PUTINI SPEKULATSIOONID: „Äkki olid häkkerid hoopis ukrainlased, tatarlased või juudid.“ (34)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. märts 2018 20:36
Megyn Kelly (vasakul) enne intervjuud Vladimir PutinigaFoto: Reuters/Scanpix
Venemaa president Vladimir Putin lubas nädalavahetusel ennast intervjueerida ameeriklannast reporteril Megyn Kellyl. NBC kanalil näidatud intervjuus spekuleeris Putin, et USA 2016. aasta valimistesse ei sekkunud mitte Vene häkkerid, vaid hoopis teistest rahvustest isikuid.

Eriprokurör Robert Muelleri süüdistused kolmeteistkümnele Venemaa kodanikule ja kolmele Vene ettevõttele jätavad Putini külmaks. Kui Kelly teema üles võttis, vastas Putin ükskõikselt: „No ja mis siis, kui ongi venelased? Venelasi on 146 miljonit. Mis siis? Mind ei huvita. Mind ei huvita üldse... Need isikud ei esinda Vene riigi huve.“

Samal teemal

Putin rakendas seejärel oma klassikalist whataboutism'i („Aga teised ka...“ eesti k. - toim.), visates õhku mitmeid erinevaid võimalusi, kes tema arvates võisid 2016. aastal Ameerika presidendivalimistesse sekkumise taga olla. Loetelu ja spekulatsioonid näitavad, et vandenõuteooriate tekitamine ja whataboutism on Vene presidendil hästi käpas: „Aga äkki polnudki need venelased? Äkki olid ukrainlased, tatarlased, juudid, lihtsalt Vene kodakonsusega? Äkki topeltkodakonsusega inimesed? Või äkki hoopis keegi rohelise kaardiga [roheline kaart on USA elamisluba - toim.]. Äkki ameeriklased maksid selle töö ise kinni? Aga kuidas teie seda teate? Mina küll ei tea...“

BBC kirjutab, et Putini märkus tõmbas Vene presidendi peale mitme inimõiguste organisatsiooni pahameele.

„President Putin on väga kummalisel moel hakanud süüdistama oma riigis elavaid juute ja teisi rahvusvähemusi,“ ütles Ameerika Laimuvastase Liiga juht Jonathan Greenblatt oma organisatsiooni pöördumises. Laimuvastane Liiga (Anti-Defamation Leage ehk ADL - toim.) süüdistab oma märkuses Putinit ajale jalgu jäänud stereotüüpide taastootmises, „mis on tema riiki aastasadu rõhunud“. Ameerika Juudi Komitee nõuab, et president Putin esimesel võimalusel oma kommentaari täpsustaks.

Vene meedia analüütik Julia Davis sõnas, et Putini sõnadest luges tema välja selle, et oma riigi rahvaks peab Putin ilmselt ainult vene rahvusest inimesi.

Samal teemal

02.05.2018
Mueller kaalus Trumpile kohtukutse saatmist
23.03.2018
Üle 300 ülikooli sattus Iraani häkkerite küberrünnaku ohvriks
14.03.2018
TALLINNA KÜLALINE: Putini väitekirja autor on minu isa!
12.03.2018
Mihhail Hodorkovski algatas kampaania: "Putinist on kõrini."