Eesti uudised

Omastehooldusse kaasatakse vabatahtlikud

Toimetas Silja Ratt, 12. märts 2018, 12:15

57 KOMMENTAARI

m
13. märts 2018, 09:39
Ma lihtsalt ei saa aru miks peab tasuta või näruse palga eest tööd tegema.
n
nii on kasulik/ 13. märts 2018, 13:45
kui vabatahtlikud teevad tööd tasuta ja riik ei pea vanurite eest hoolitsemisele raha kulutama
k
Ka siia riiki.../ 13. märts 2018, 04:51
...mõno ajudega juht ka kunagi ametisse astub?
k
13. märts 2018, 08:01
Kindlasti mitte ja kui mõni satubki siis eemaldatakse kiiresti.
i
Imelik/ 13. märts 2018, 04:44
Riik tahab saada kõike tasuta. See oli siiani ikka tasustatud koduhooldus. Mika riigikogus kõigil auto on? Üks võika ju hommikuti võtta teised töökaaslased oma auto peale ja õhtul jälle kenasti koju viia. Rahval korjatakse viimnegi sent käest. Ela 140 euroga ja käi veel vabatahtlikku mängimas. Sõidke õige metsa mustikale.
p
pensionär/ 13. märts 2018, 00:36
Küll on hea,et minul on armastavad ja hoolitsevad lapsed ja lapselapsed.Võõraid ma oma elamisse ei lubaks.Ei kujuta hästi ettegi miks peaks keegi tahtma täiesti tasuta tööd teha.Või otsitakse asukatele rakendust?
h
hooldaja/ 12. märts 2018, 22:58
Siinkohal tooks välja tõsiasja, et hooldaja töö on väga raske ja hooldaja ei saa elada ainult õhust- ja armastusest. Ja nüüd riik teeb toreda projekti, et ikka kõrgharidusega iigiametnike taskusse pärast kogu raha voolata. Selline asi ei õnnestu kunagi, sest keegi ei lähe vabatahtlikult igapäevaselt inimesi pesema!
m
Mädanik/19:54,12.märts 2018-le/ 12. märts 2018, 22:45
l
13. märts 2018, 08:05
Liis ei ole nii rumal ja küüniline kui see mädanik.
v
vanaema/ 12. märts 2018, 22:28
Sellise mõtte peale annab ikka tulla.Lihtsalt kaastundest ei tule keegi aitama.Kaitsetut vanakest on kerge manipuleerida ja ära kasutada.Tunnen memmedele-taatidele südamest kaasa.
j
jah/ 13. märts 2018, 13:48
hea äri Liis Haavelitele, vanureid "hooldama "
h
hooldaja/ 12. märts 2018, 19:45
kunagi ei tea, mid see vabatahtlik siiski teha tahab ja mis erihuvid tal on. Kord pakkus end hooldajana tööle haiglasse ligi 50 aastane mees. Selgitasin talle, et töö ei ole kergete killast ja et hommikuti tuleb ka naishaigetele intiimtualetti teha. Selle peale läks ta eriti kõhevile ja muudkui korrutas, et küll ta teeb, see on täitsa talle meelepärane töö.!!! Ausalt öeldes jäi ta tööle võtmata, kuigi ka siis oli tööjõuga hooldusravi osakonnas kriis.
j
Ja/ 13. märts 2018, 04:48
Mis on meeshooldajal viga. Mujal maailmas on hooldusoaakonnas päris palju mehi tööl. Ikkagi füüsiline ja raske töö. Ja no kui naisel kõlbab mehi teatud piirkonnast pesta siis miks mee ei või vastupidi teha. Ilmselt tööandjal miski kompleks endal küljes.
k
13. märts 2018, 08:09
Küsimus ei ole hooldaja soos vaid inimese eesmärkides, kui inimene ei tuleb haiglasse oma perversseid huve rahuldama siis sellist jama ei saa haigla endale kindlasti lubada. Sellest tuleb kiirest väga suur pahandus. Lastekodusse ei võeta ka pedofiile tööle, kui on teada, et tegu pedofiiliga.
m
meeshooldaja/ 13. märts 2018, 13:51
võiks ju hoolitseda meeste eest, ega siis haiglas ainult naised ole.Paljudel mees-vanuritel on piinlik kui naine neid peseb sest terve elu on ta ikka meestega meestesaunas käinud.Haiglas ag peab leppima ja võõra naise ees alasti olema.

E
!!!/ 12. märts 2018, 19:30
Entusiastlikke vabatahtlikke leidub juba nüüdki. Nagu näiteks keegi kaastundlik proua Haavel. Olen kuulnud vee teistestki abistajatest.
a
AA/ 12. märts 2018, 17:45
Vanadusest nõtrunud memmekeste hooldamine on ikka märksa teine teema, kui kutsika või kassipoja. Selleks on vaja tugevat närvikava ja meeletut empaatiavõimet. Lisaks siis jah see, et mäluprobleemide tõttu kipuvad nad unustama kuhu nad selle või teise asja panid ja siis on esimene, keda süüdistada, just hooldaja...lõpuks hea, kui üldse sisse lastakse :D
n
Nukits/ 12. märts 2018, 17:28
Ametnik loetleb valdkondi, millega kõige vähem muret on - puud tuppa tuua, poes käia. Tõelised probleemid on vanuritega, kellel on vaimsed probleemid, kes on voodihaiged. Mähkmeid vahetama ei paku end küll keegi. Ega Alzheimerit põdejaga pikemalt suhtlema.
m
memm/ 12. märts 2018, 15:40
Mina soovin enda hooldajaks ametnik Ketri Kupperi. Selgitaksin talle, et loomaarmastus tuleb hingelt ja südamest. Aga haiget vannakese armastus on ainult headel omastel. Püha müristus, mida kõike see viletsus välja ei plaani. Oleks mul ka jalad all, läheks plakatiga nende nina alla, ehk siis mõni ajakirjanik kirjutab nats õigust, kuidas need sandid ennast siin väga "Heas" riigis ennast tunnevad.
a
ain/ 12. märts 2018, 15:19
miks pätid on priileival aga vanurid hooldekodudes ei ole????
k
12. märts 2018, 15:23
Kui nad oleks riigi leival siis ei pääseks päris pätid vanurite varanatukesele küüsi taha ajama.
v
Väga õige küsimus/ 12. märts 2018, 15:54
Arvan, et seda tahaksid paljud teada.
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:00
Vanurid on tänases eestis peremehed.Nüüd vastutage iseenda probleemide eest ise.Me tahtsime kõigest hingest peremeeste riiki.
v
vana ja tark/ 12. märts 2018, 14:40
See teema on ränk, selge see,aga kuidagi on ju vaja neid vanakesi aidata, kes jalapealt ära ei sure ja iseendaga lõpuni hakkama ei saa..
Vabatahtlikud-kena mõte, kuid sellega kaasneb palju juriidilisi probleeme...vanainimese mõistus on heitlik, ja see mida ta täna mäletab, ei pruugi homme meeles olla ja kui kodus käib keegi kindel ja tuttav inimene, on ok,aga need vabatahtlikud võivad olla ka pahatahtlikud- ja mis siis saab, kes vastutab ja neid olukordi lahendab...sealt tulebki terve jada probleeme...
Riigil peaks olema kindlasti hoolekande süsteem mitmele erinevale rahakotiga" kliendile", mis teenust keegi lubada saaks ja ka sellistele vanuritele, kes tõepoolest ilma omasteta ja rahata...
o
12. märts 2018, 15:26
Omasteta vanadega on ammu kõik lahendatud, need on omavalitsuse hooldada. Probleem ongi pigem nendega, kellel lähedased olemas, aga kes elavad väga kaugel ja hõivatud oma perede ja lastega.
n
12. märts 2018, 16:28
neid Liis Haaveleid on teisi olemas ja tegutsevad.
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:43
Riigil peaks olema kindlasti hoolekande süsteem mitmele erinevale rahakotiga" kliendile"
Miks peab riik vastutama peremeeste eest.Nüüd tuleb vastutada iseenda probleemide eest.Mis õigusega ronib vanur riigi kukile oma vanadust veetma.
m
mõristus/ 12. märts 2018, 14:31
Nii need asjad kaugeltki ei käi.Riik soovib ainult seda ,et kõik asjad tehakse vabatahtlike poolt ,küll linnud,loomad nüüd ka inimesed peaasi et endal poleks vaja raha sellesse toppida.Aga et raha külvata igale poole kus terendab suur ülistus siis riigil sellest puudu ei tule.Mega summad makstakse välja küll lahkumishüvitisteks küll riigiametnike palkadeks ,andke see oma riigi eakatele hooldekodu arveteks.Aga ei, te ainult kerjate omale lugupidamist et kui tublid te olete ja kui hästi te kannate eakate eest hoolt.See kõik on üks suur bluff sest teie ei hooli kellestki peale iseenda ja sellest kuidas töötaval pensionäril 82 euri ära võtta ja raha oma -jopede- tasku toppida.Häbi häbi ja te tahate veel sellisele tööle vabatahtlikke.Aga selles on teil õigus LIIS HAAVELI tööpõld on pikk.
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:44
Enne viime maksud lätti ja siis imestame et miks riik sellistest käed puhtaks .
v
vastupidi ikka/ 13. märts 2018, 13:54
riik peseb käed puhtaks ja hoolitseb ainult poliitikute ninaesise eest ning siis viib rahvas maksud Lätti.
v
Võimalik vabatahtlik/ 12. märts 2018, 14:28
Miks ma peaksin kellegi juurde koristama minema, kui tal pere olemas. On välismaal - s.t. teenivad hästi, palgaku, seda enam, kui vanemal on paranoia. Pärast oled veel süüdi, et vanuri alukad ja proteesid sisse vehkisid.
t
12. märts 2018, 15:33
Teenust saabki osta, aga ministeerium pole hästi kursis omavalitsuste lepinguliste teenustega ja ajavad mingit jura. Hooldust vajavad inimesed vajavad juriidiliselt korrektseid ja ligipääsetavaid teenuseid, aga see ei ole vabatahtliku töö asi. Vabatahtlik töö on see, kui käiakse kusagil hooldekodus vanadel seltsiks küpsist kätte andmas, öiseid valveid tegemas, et oleks rohkem inimesi majas, so tegelikult kogukonna poolne järelvave süsteem teenuste kvaliteedi üle. Kes tahab minna teatrisse vähekindlustatutega kellel isegi teatrisse minekuks korralikke rõivaid ei ole? Andke teada, küll teatrisse minejad leiduvad. Omavalitsuse hooldajad ei võta klienti isegi poodi kaasa, et see niigi palju toast välja saaks, kui ta veel liikuda suudab.

r
12. märts 2018, 14:21
Riigi kohus on kanda hoolt inimeste eest,kes enam iseendaga toime ei tule. Ärgem hakakem rääkima lastest ega sugulastest, sest on erinevaid pöhjusi, miks nad vabatahtlikult seda tööd ei tee. Meil on palju osalise ajaga töökohti ja inimesed on sunnitud seda tegema, et saada leib lauale. Näiteks postiljonid, kes on oma ringil ehk maksimaalselt 4 tundi tööl, teise poole oma tööpäevast vöiks ta jalutada, pesta pesu, koristada tube vöi misiganes tööd teha. Palk tuleks muidugi riigilt.
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:49
Riigi kohus on kanda hoolt inimeste eest,kes enam iseendaga toime ei tule.
Miks peaks riik vastutama kui on omad lapsed olemas või sugulased.Vara jagada riigiga ei taha siis kasige oma vanad ise.
v
vanur/ 13. märts 2018, 13:56
kellel lapsi ei ole, on pidanud terve elu ainult iseenda peale kulutama, lastega vaeva ei ole näinud.Ja siis tänutäheks, et ta riigile maksumaksjaid EI OLE kasvatanud, hoolitseb riik tema eest.Äraspidine värk.
j
juhaidii/ 12. märts 2018, 13:53
No minu ema elab üksi ja mitmeid jamasid läbi käinud. Meie , lapsed elame kaugel ja on omad pered, koos kooliealiste lastega, kes asukohariigis koolis käivad ja kohe kuidagi ei või kooli ühe vanuri pärast pooleli jätta.
Mina sellesse vabatahtlikusse abisse ei usu. Esiteks ei lase mu ema vöõraid uksest sissegi ja ükski vägi ei pane teda seda ka tegema. Lisaks ei usalda ta ka kedagi.
ja mina ei usalda ka võõrast inimest oma ema lähedusse.
Lugu aga on nii, et neid abistajaid ei saa isegi raha eest, eriti kui usaldusväärseid vaja oleks. Ema vahel läheb närvi kui pangaautomaadil käib ja siis lähevad asjad sassi, sinna oleks vaja vahel seltsilist.
Vahel tahaks minna kontserdile või kuhugile jne.
Ema sõbranned on kõik kes pime, kes eijaksa kõndida jne. Vaatamata sellele, et ema on kahest tõsisest asjast välja tulnud, on ta liikumisvõimeline ja tahaks käia.
Emale oleks seltsilist vaja, kuid pole kusagilt võtta.
s
12. märts 2018, 14:15
Sa tahad ema pangakaartile ja paroolile võõra inimese ligi lasta, kes pealegi ei vastuta varaliselt? Seda ei lubata isegi omavalitsuse ametlikele hooldajatele anda, kõik muud tehingud on neil klientidega nagunii keelatud.
j
juhaidii/ 12. märts 2018, 15:10
Ei taha. Ema mäletab oma paroole ise ja neid võörastele ei näita ka. Kuid tal on probleem automaadist õige koha leidmisega, kust kontojääk, kust muud tehtud tehingud jne. Siis läheb sassi ja kui sassi läheb, siis läheb veel rohkem sassi.
Vana inimene tahab sularaha tõsta, no käib turul või kus iganes. Muidu oskab küll kaartiga maksta jne.
v
Vanur/ 12. märts 2018, 16:27
Minul on paroolid kirjas, aga nii, et keegi ei oska arvata, millega on tegu. Parooli numbrid on minu lähedaste sünnikuud. Mul on taskus väike lipik, kus 4 nime kirjas. Oma lapsed teavad mu paroolisüsteemi. Endal on nimede järjekord peas, aga kui peaks eksima,saaks ikkagi paberilt vaadata.
s
12. märts 2018, 16:33
sinu ema ilmselt ei vaja veel hooldajat. Annaks jumal, et tal ka edaspidi hästi läheks. Ära luba mitte mingil juhul kedagi võõrast ema ligi. Käige ise, niipalju kui võimalik.
m
mis jutt/ 13. märts 2018, 13:58
sotstöötajad käivad ikka peale pinsipäeva poes vanuri või invaliidi pangakaardiga , ostavad kliendile toiduaineid ja pudeli õlut ning klient seda kaarti enda kätte ei saagi.Kui kaart tühi, korjab klient pudeleid.
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:51
kuidagi ei või kooli ühe vanuri pärast pooleli jätta.
Siis võite saata ta metsa marjule.Küll lume alt ikka leiab midagi.
t
Tasuta lõunaid ei ole kapitalismis ju olemas!/ 12. märts 2018, 13:42
Ja millest need vabatahtlikud siis elama hakkavad? Keegi ei ju ainult armastusest ja õhust!
m
Mädanik/ 12. märts 2018, 19:54
Enamasti ei taha vanur kellegi heaks midagi loovutada.miks peaks keegi võõra vanuri pärast muretsema ja oma isikliku aega raiskama.Las istub uhkes üksinduses kogu selle mammona otsas.
m
13. märts 2018, 08:24
Millest sa järeldad, et kõik vanurid on jõukad?
r
Rõõm kuulda,/ 12. märts 2018, 13:38
... et riik annab kõik oma kohustused vabatahtlike kätte. Järgmise sammuna tuleb vabatahtlikele riigi valitsemine anda.
r
12. märts 2018, 14:10
Riigi vaitsemise vabatahtlikele võikski alustada, veel parem ministeeriumite töö teha vabatahtlikult ja tasuta.
ü
Ülem Nõukogu/ 12. märts 2018, 14:19
Aga miks mitte. ENSV Ülemnõukogu saadikud ei saanud mingit püsivat tasu. Oli sümboolne päevaraha istungil osalemise eest ja muidugi suurepärase varustusega puhveti külastamise võimalus. Lisaks ka veel tasuta ühistranspordi Eesti piires. Tõstsid samamoodi kätt selle peale, mille peale tõsta kästi, ehk siis täpselt sama töö sisu, mis riigikogulastel nüüdki. Seega, riigikogulased tasuta, vabatahtlikkuse alusel tööle !
a
12. märts 2018, 15:53
Alustuseks tuleb parteide rahastamine viia vabatahtlikele alustele, las need huvigrupid ise maksavad oma partei ülalpidamise eest, nagunii ei esinda nad riigikogus kedagi peale oma väikese huvigrupi ja rahvas lastakse lihtsalt üle iga nurga alt.
e
EV ajal/ 13. märts 2018, 12:38
ei saanud saadikud samuti palka. Kinni maksti ainult istungile tuleku ja mineku transpordi kulud. Isegi ööbimist ei makstud kinni.
j
Ja-jah/ 12. märts 2018, 13:34
MTÜ Omastehooldus ja selle direktriss Liis Haavel?
n
no just/ 12. märts 2018, 13:04
nii kaua kui inimene on veel enam-vähem kobe,pole tal mingeid vabatahtlike vaja.Ja siis kui ta on pampersites,pole neist vabatahtlikest suurt kasu midagi ja olgem ausad ei lähe keegi selle vanuri juurde.Lõpetaks äkki lollustega tegelemine ja võtaks riik kordagi mingi vastutuse
s
12. märts 2018, 13:26
Seal on vaja pidevalt käia ja see pole enam mingi vabatahtlik töö, lisaks vastutus võõra inimese elu eest. Isegi terviseandmete võõrale inimesele edastamine on keelatud, aga kuidas see hooldaja siis oma tööd teeb, kui ta ei tea, mis probleemidega inimesega tegu? Vanur annab raha võhivõõrale kasvõi ravimite ja toidu toomiseks, äkki koguni pangakaardi paroolidega, et raha arvelt välja võtta? Enamus peeneid petiseid on krimanaalse karistuseta, tunnevad seadusi paremini kui tavainimesed. Ei tule kõne allagi, et iga kord ilmub uksele võõras nägu, neid ei lasta sissegi.
a
arvaja/ 13. märts 2018, 10:32
See on mingi projektipõhine ettevõtmine eurorahadega inimeste heaolu nimel.Meie organiseerijad saavad rahad ja teine pool on vabatahtlikud.Mõni aeg tagasi oli hooldamiseks vajalik hooldatava enda soov nimelise inimesega ja tema terviseprobleeme ei lubatud rääkida.Küll hooldaja ise siis kogeb.Viidati andmekaitsele ja isikukaitsele.
s
see on hea plaan!/ 12. märts 2018, 12:22
Riigi suurepärast ideed võiks edasi arendada ja kogu omastehoolduse vabathtlike omaste hooleks jätta. Nagu senini on olnud, ainult et nüüd võiks ristandina naabrihooldust rakendada. Peaasi, et eelarve raha ei peaks inimestele kulutama.
m
12. märts 2018, 14:09
Miks mitte koguni kohustuslik naabrihooldus, las elamuühistu ise kantseldab ja hooldab majas elavaid vanureid vanureid ja puuetega inimesi, loomulikult tasuta ja vabatahtlikult, kui vaja maksavad ise ka arved vabatahtlikult.
t
täpsusus/ 12. märts 2018, 19:50
See viimane oli iroonia kogu selle vabatahtliku hooldamise teema üle, praegused alamakstud hooldajad on nagunii sama hästi kui vabatahtlikud, müts maha nende inimeste ees.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee