Repliik

Rohelised | Alkoholipoliitika peab soosima Eesti veinitootmist (12)

Aleksander Laane, Erakond Eestimaa Rohelised aseesimees, 11. märts 2018, 18:27
 
Eesti peab soosima siinset toorainet (eriti mahetoodangut) ja aitama kaasa veiniteo mitmekesistamisele. On ju meie veini- ja õlletegemine praegu suuremas osas väliskapitali käes. Seega peab leevendama väiketootjatele kehtestatud tingimusi, mis ei lase kodumaist puuvilja- ja marjaveini teha.

Esimese asjana tuleb lubada, et veini valmistatakse väikeste partiidena ja 25- kuni 500 liitristes kalibreerimata käärimisnõudes. Loa andmisega ei tohiks venitada, vaid seda tuleks teha näiteks kuu aja jooksul. Loomulikult tuleb veiniteol järgida mõistlikke toidukäitlemise eeskirju ja head tava. Toodangut peab saama ametlikult müüa, ja seda kõigis alkoholiga äritsevates kohtades.

Samuti peab olema kohustuslik, et retseptuuri järgi tehtud esimest veini kontrollib veterinaar- ja toidulaboratoorium. Hiljem võiks piirduda pistelise järelkontrolliga.

Veinitegija, kes tahab oma toodangut müüa, esitab maksu- ja tolliametile soovitud koguse liitrite ja pudelite kohta avalduse ja maksab siis vastava summa ära. Maksuamet saadab talle omakorda maksumärgid, mida pudelitele kleepida. Tehtud/müüdud veini kohta käib arvestus väljaostetud maksumärkide põhjal.

Väikesed veini- ja siidritootjad, kes kasutavad 100% Eesti toorainet, peavad saama 50% aktsiisisoodustust, nagu see on väikeõlletegijate puhul. Need otsused tuleks vastu võtta kohe, et nad saaksid juba ettevalmistusi tegema hakata.

Meie veinitootjad soovivad arendada siinsetel marjadel ja puuviljadel põhinevat veinikultuuri, sobitada seda eestimaalaste toidukultuuriga ja kasutada kohalikku mahetooret. Väikepartiide hind on üldjuhul veidi kõrgem kui masstoodangu oma ega põhjusta seega ohtrat tarbimist.

Küll aga jätab selline tegutsemine kasumi Eestisse ning aitab meie mahedalt kasvatatud saadustest erilisi ja huvitavaid tooteid teha. Põnevamaid veine saavad aga pakkuda Eesti restoranidki ning heal juhul on võimalik toodangut ka eksportida.   

12 KOMMENTAARI

a
arvamus 12. märts 2018, 14:17
Eesti ei ole mõeldud solgi joomiseks. Kui mees tahab juua, siis lürpab igapäevaselt õlut ja pidupäeval viina. Poosetamise mürgid nagu viski, vein jne jäägu alpidele edevusehunnikutele, kes rahaga midagi peale ei oska hakata. MOTT
k rohulised 12. märts 2018, 12:18
vein ja kanep need on head asjad
Loe kõiki (12)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee