Eesti uudised

Tartu Tamme gümnaasium testis õpilaste nutikust

Ülesanne gümnasistidele: ehitage paberilehtedest torn (4)

Asso Ladva, 9. märts 2018 18:09
ILMA KLEEPIMATA: Kuidas ehitada torni ainult paberilehtedest?Foto: Asso Ladva
„Pane teistpidi!“ „Ei, nii ei saa!“ „Ettevaatust, see läheb ümber!“ selliseid pobinaid kostab noorte suust, kes peavad kamba peale ainult paberilehtedest – ilma liimi ja teiste abivahenditeta – ehitama võimalikult kõrge torni.

„Võistluse ülesanded ei ole võetud kooliprogrammist, see ei ole veri ninast välja võistlus, vaid seda tuleb lõbuga võtta,“ ütleb Tartu Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Urmas Tokko, kelle eestvedamisel peeti kolmandat korda lustliku võistlusmängu „Nupp nokib“, kus viieliikmelistel võistkondadel tuli kasutada nii kooliteadmisi, nutikust ja koostööd.

Näiteks tuleb võõras keeles sõnadega kirja pandud matemaatiliste tehete põhjal kindlaks teha, millist arvu üks või teine sõna tähendab. Kuidas käituda ja mida teha, kui klassikaaslane on õnnetult kukkunud ja ei reageeri. Eraldada ühe võistkonna liikme süljest DNA. Ja veel palju muud.

Võistluse suureks finaaliks oli käepärastest vahenditest ehitatud elektriautode võidusõit, mille finišini jõudis vaid mõni üksik sõiduriist. Võitja läbis umbes 15 meetrise distantsi paari sekundiga, eriauhinnaga pärjati võistkond, kelle kätetöö vähehaaval, kuid järjekindlalt nihkudes ületas lõpujoone alles mitme minuti pärast.

Tamme gümnaasiumi matemaatikaõpetajast direktor Ain Tõnisson laseb ajakirjanikul ka ühe ülesande lahendada.

„Siin kolm posti ja paremal on viis erineva suurusega ketast püramiidi laotud,“ annab ta juhtnöörid. „Kogu see püramiid tuleb laduda vasakpoolsele postile, kuid nii, et liigutad ainult ühte ketast korraga ja suuremat ketast väiksema peale panna ei tohi.“

Hetk kõrvataguse sügamist ja siis võib mässama hakata. Kettad on toodud jõusaalist, suuremal kaalu 10 kilo. Viis ja pool minutit hiljem on nahk märg ja asi valmis.

„Poisid tegid kiiremini,“ muigab Tõnisson. „Aga nad olid ka mitmekesi. Ja nooremad. Ma arvutasin välja, et kokku tuleb teha vähemalt 31 liigutust.“

Teadlaste öö eeskuju

„Me oleme juba kümme aastat teinud koolis erinevaid teadlaste öö festivali õhtuid,“ räägib Tokko. „Ühel hetkel tuli mõte minna võistluslikumaks. Võtsime igast õppeainest midagi, et oleks mitmekesine.“

 „Meie õpilastel koduväljaku eelist ei ole,“ sõnab Tokko, „Näiteks eelmisel aastal võitsid Jõgevamaa gümnaasiumi noored, sel aastal jäi võit koju, aga teise koha said Valga ja kolmanda Võru gümnaasiumi õpilased. See näitab ka, et omadel tegelikult eelist ei ole.“

Vaid esimesel korral oli võistlemas ainult Tamme gümnaasiumi õpilased, teisel võistlusel oli juba külalisi teistest riigigümnaasiumidest ja nüüdsele võistlusele tulid kõik, keda kutsuti, ütleb Tõnisson. Lisaks nimetatutele panid sel korral oma oskused proovile Jõgevamaa gümnaasiumi, Põlva gümnaasiumi, Riia Jugla gümnaasiumi ning Tampere Sammon keskuslukio esindajad.