Juhtkiri

Juhtkiri | Ei majanduskasvule? (51)

Ohtuleht.ee, 9. märts 2018, 18:30
 GETTER MERESMAA
Eesti elu lahutamatuks osaks on kogu taasiseseisvusaja olnud suurtel kiirustel ja hulgakaupa sadamatesse vuravad veokid, et arengumaadele kohaselt laadida ümarpuit ja puiduhake laevadele väärindamata kujul ja riigist välja vedada.

Samas oleme kogu selle aja unistanud suurtest investeeringutest, mis majanduse hooga käima tõmbaks, annaks tööd paljudele, võimaldaks kasumit teenida ja kosutaks maksudega ka riigieelarvet. Ja nüüd, mil kõigi aegade suurim, tervelt miljardieurone investeering on koputamas me uksele, teatab Tartu linnapea Urmas Klaas, et ilma igasuguste uuringuteta on selge tehase kahjulik mõju. Küsimus on, kui suur on  ikkagi kaasaegse tootmise mõju on ning kui palju kaalub eeldatav kasu kahjulike poole üles.

Juba eos vett peale tõmbava avaldusega me ei loobu mitte ainult tehase käivitamisega loodetavast SKP 1-protsendilisest kasvust. Veel suurem kahju on maailma saadetav signaal, et me tõrjume investeeringuid, ei soovi tootmist oma õuele ega hooli majanduskasvust. Ometi on just paberitööstus meie jõuka naabri Soome majanduse au ja uhkus.

Tartu on loosungi kohaselt küll heade mõtete linn, kuid tehast tõrjuva otsusega ei anta heade mõtete võimalust ka linna vaimsele potentsiaalile, kahe ülikooli teadlastele, kes saaksid oma võimeid näidata algul uuringuid tehes, hiljem tootmisprotsessi edendades.

Kahju kannatas Klaasi avalduse läbi ka Eesti poliitiline kultuur, tõusmata kõrgemale harjumuspärasest ärapanemise tasemest. Argumenteeritud diskussioon lämmatati juba eos, tahtmatagi välja selgitada ja kuulata poolt- ja vastuargumente.

Või loevad tehase vastu seisjad Eesti edulooks seda, kui õnnestub peletada miljardiinvesteering Eestist Lätti sealset majandust edendama?

51 KOMMENTAARI

p
puidu 14. märts 2018, 13:46
vääristamiseks on ka teisi (ja ilmselt vähemsaastavaid) mooduseid peale tselluloositehase: paar päeva tagasi oli just lugu palkmajadest, millel skandinaavias turgu küllalt, ja mujalgi. ilmselt on neid veelgi. ja ka tselluloositehaseid peaks nagu küllalt olema. niiet...
m
Mis annab sellistele aadudele jultumuseks julgust? 12. märts 2018, 09:32
Ilmselt arendab seda omamoodi motivatsiooni varasem tegevus Eestimaal, see kuidas riigi raha ja tuimavõitu rahvaga on võimalik mängida. Plaaniti pikal...
(loe edasi)
Loe kõiki (51)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee