Krimi

FOTOD | Metropoli hotelli tulistaja tunnistas end kohtus osaliselt süüdi (4)

Liis Vaksmann, Gerly Mägi, 13. märts 2018, 10:40
 Alar Truu
Harju maakohtu ette astusid kolm meest, kes on seotud möödunud aasta veebruaris Tallinna kesklinnas Metropoli hotellis päise päeva ajal toimunud tulistamisega. Tulistamises süüdistatav Paata Sakhohia tunnistas end kohtus osaliselt süüdi.

Esimene istung oli kavas pidada esmaspäeval, kuid et ühe süüdistatava kaitsja ei ilmunud kohtusse, siis ei saanud asja arutamisega alustada. Teisipäevasel istungil olid aga kohal kõik vajalikud osapooled, et arutada mullu 2. veebruaril kell 13.50 toimunud tulistamist, mille käigus sai jalga haavata 1971. aastal sündinud Igor.

Samal teemal

Prokuröri sõnul toimus Metropoli hotellis omavahel tuttavate meeste tüli, mis kulmineerus tulistamisega. „Millest see tüli tekkis, mis asjaoludel – seda me ei tea, sest ükski osapool pole seda avaldanud,“ tõdes prokurör.

Uurimise käigus kogutud andmed viitavad, et Paata Sakhohia läks koos kahe tuttavaga (Aleksei Mihhejev ja Vladimir Trahhov) 45aastase Igori juurde, kes istus hotelli restoranis. Sakhohia lõi Igorile vastu pead ning kui too üritas vastupanu osutada, siis Mihhejev ja Trahhov seisid tülitsejate vahele.

Süüdistuse järgi haaras Sakhohia jope alt tulirelva ning tulistas kannatanut, vigastades tema jalga. Pärast toimunut lahkus Sakhohia koos tuttavatega hotellist. Politsei tuvastas küll peatselt nende isikud, kuid peamine kahtlustatav Sakhohia põgenes ning asus end varjama. Ta kuulutati tagaotsitavaks ning tabati mullu 13. juulil Hispaanias. 10. augustiks toodi Sakhohia Eestisse, kus ta viibib praeguseni kohtu loal vahi all.

Relv jäigi kadunuks

Prokurör tõi välja, et eeluurimise ajal ei tunnistanud kolmest mehest ükski oma süüd: „Täpsemate selgituste andmisest on Paata keeldunud. Ütleb vaid, et ta ei ole midagi teinud ja teised ei tea midagi. Teised süüdistatavad kinnitavad oma viibimist sündmuskohal, kuid väidavad, et mingisugusest tulistamisest ei tea nad midagi. Samuti on kannatanu väitnud,  et ei tea, kes ja miks on teda rünnanud.“

Ehkki osapooled ei soovi toimunust täpsemalt rääkida, on meestele esitatud süüdistused prokuröri hinnangul tõendatud: „Eelkõige hotelli turvakaamera salvestistega, millel on muu hulgas tulistamise hetk. Samuti sündmust vahetult pealt näinud tunnistajate ütlustega.“

Kolmel süüdistataval ei ole kehtivat kriminaalkaristust. Mehed on vanuses 37–49 eluaastat. Sakhohia, keda süüdistatakse avaliku korra raskes rikkumises ning tulirelva ebaseaduslikus käitlemises, tunnistas end kohtus osaliselt süüdi.

Ülejäänud kohtualused Mihhejev ja Trahhov, kellele esitati süüdistus avaliku korra raskele rikkumisele kaasaaitamises, endal süüd ei näinud. Prokurör põhjendas neile esitatud süüdistusi: „Nad võimendasid oma kohalolekuga Paata autoriteetsust. Samuti kaitsesid teda kannatanu võimaliku rünnaku eest. Julgestasid ja kaitsesid oma kehadega Paatat, et too saaks nende selja taga haarata relva.“

Mihhejevi kaitsja viitas, et Mihhejev ei kuulnud tulistamist ega näinud seda ka pealt: „ Kaitsjana leian, et sellise süüdistuse võib esitada kellele iganes, kes viibis hotelli fuajees sel ajavahemikul.“

Trahhovi kaitsja märkis: „Tõendid kuriteo toimepanemise kohta on kogutud, kuid pole tõendit isiku kohta, kes teo toime pani.“

Sakhohia kaitsja ütles, et on püüdnud prokuratuuriga läbirääkimisi pidada, kuid kokkuleppele pole jõutud ning et tõenäoliselt asub ta edaspidi prokuröri esitatavaid materjale vaidlustama.

Pole kuulnud, pole näinud?!

Haavata saanud Igor rääkis aga sootuks segasevõitu juttu: hotelli restoranis oli teda kuklasse löönud tundmatu. Kannatanu väitis, et teda löönud mees vajas püsti seismisel abi ning et teda toetasid tualetist jooksujalu tulnud Mihhejev ning Trahhov. „Nad hoidsid inimest käte alt kinni, toetasid. Mihhejev nägi, mis toimub, ja kuna me oleme kõik tuttavad, siis tal polnud ükskõik, mis toimub,“ rääkis kuuli jalga saanud mees.

„Mitte keegi neist kolmest [kohtualusest] ei saanud tulistada, sest ma nägin kõiki kolme,“ kinnitas Igor. Kuid kes siis ometi teda ründas ja seejärel tulistas? „Olin saanud äsja löögi kuklasse, ma ei saanud aru, mis toimus. Mina ta nägu eriti ei näinud, sest lõpus hoidis ta käsi näo ees. Ja ma ei taha sellele mõelda. See on ebameeldiv mälestus, mis on nüüd möödunud,“ ütles Igor.

Prokurör uuris kannatanult: „Kui kõik see läbi oli, mida siis Vladimir ja Aleksei tegid?

Prokurör esitas kirjalike tõenditena hotelli turvakaamera salvestised toimunust ja mitu häirekeskusesse tehtud kõnet. Kaamerasalvestistest on näha, kuidas Mihhejev liigub tualettide poole ning ruttab sealt tagasi restorani poole. Näha on ka, kuidas Mihhejev ja Trahhov lasevad kähmluse käigus Sakhohia endi selja taha, kus viimane haarab relva. Järgmiseks on kaadrid sellest, kuidas mehed liiguvad rahulikul sammul hotellist välja.Kohtus kõnelesid ka kaks tunnistajat, kes olid tulistamise ajal hotellis tööl. Kumbki neist tulistamist pealt ei näinud, küll aga nägid mõlemad hotellist lahkumas Sakhohiat, kellel oli relv käes.

Üks tunnistajatest rääkis, et enne tulistamist oli kuulda nõudeklirinat, millele järgnesid naiste ehmunud karjed ja pauk. „Siis nägin hotellist lahkumas mehi. Seespool kõndinud mehel oli relv käes. Ülejäänud kolmel, kes talle järgnesid, relva ei näinud,“ kirjeldas tunnistaja talle avanenud vaatepilti vahetult pärast tulistamist.

Kohtuistungid jätkuvad neljapäeval.

SÜNDMUSPAIK: MEtropoli hotellis toimus 2017. aasta veebruaris tulistamine Jörgen Norkroos

Kuidas kõik toimus

Läinud aasta 2. veebruaril kell 13.50 toimus Tallinnas Roseni tänaval asuva Metropoli hotelli baaris tulistamine, mille käigus sai haavata 1971. aastal sündinud Igor.

Kriminaalasja kohtueelse menetluse juht, Põhja Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Saskia Kask on varasemalt öelnud, et uurimise käigus kogutud andmed viitavad sellele, et tol päeval läks Paata Sakhohia koos kahe tuttavaga, Aleksei Mihhejev ja Vladimir Trahhov, hotelli restoranis laua taga istunud 45-aastase mehe juurde ning lõi teda vastu pead. Kui kannatanu üritas vastupanu osutada, siis kaks meest – Aleksei Mihhejev ning Vladimir Trahhov –, kes tulid koos väidetava ründajaga, seisid nende vahele.

Süüdistuse kohaselt haaras väidetav ründaja oma jope alt tulirelva ning tulistas kannatanut, vigastades tema jalga. Pärast toimunut lahkus tulistaja koos kahe tuttavaga hotellist. Politsei tuvastas kahtlustatavate isikud küll peatselt, kuid peamine kahtlustatav, Paata Sakhohia, põgenes ning asus end varjama. Hiljem selgus, et mees põgenes Hispaaniasse.

Politsei teavitas oma Hispaania kolleege, kes pidasid mehe Euroopa vahistamismääruse alusel kinni läinud aasta 13. juulil. Augustis toodi mees Eestisse, kus ta viibib tänaseni kohtu loal vahi all. Talle on esitatud süüdistus avaliku korra raskes rikkumises ning tulirelva ebaseaduslikus käitlemises.

Aleksei Mihhejevile ja Vladimir Trahhovile on esitatud süüdistus avaliku korra raskele rikkumisele kaasaaitamises. Kolmel süüdistataval ei ole kehtivat kriminaalkorras määratud karistust. Mehed on vanuses 37–49 eluaastat.

4 KOMMENTAARI

k
kõlab loogiliselt 13. märts 2018, 14:42
Ega süüdistatav ei saagi võtta enda peale vastutust jubeda fuajee või kehva kohvi eest.
j
just just 13. märts 2018, 13:19
ta ainlt tsipa tulistas kogemata, mitte palju .)
Loe kõiki (4)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee