Eesti uudised

Miinilaeval Sakalal salakaupa vedanud mereväelased pääsesid karistusest (19)

Marvel Riik, 9. märts 2018, 16:44
Miinilaev SakalaFoto: Eesti kaitsevägi
Riigiprokuratuuri avalike suhete nõuniku Kaarel Kallase sõnul on praeguseks lõpetatud kriminaalmenetlus, millega otsiti selgitust miinilaeva Sakala pardal olnud 67 kastile, mis sisaldasid maksumärkideta sigarette. Menetlus näitas, et kuritegeliku koguse omanik oli üks laeva meeskonnaliige, kuid varasemate rikkumiste puudumise tõttu talle kriminaalsüüdistust ei esitatud.

„Kriminaalmenetluse käigus esitati esmane kuriteokahtlustus kokku kuuele Sakala meeskonnaliikmele. Menetluse käigus kogutud info pinnalt selgus siiski, et kuritegelikus koguses – umbes 30 kasti – sigarettide ebaseaduslikku käitlemist saab ette heita ühele meeskonnaliikmele,“ selgitas riigiprokuratuuri avalike suhete nõunik Kaarel Kallas menetluse tulemusi. „Ülejäänud viiest kahtlustatavast kahe puhul ei ületanud neile kuuluv aktsiisikaup keelatu piiri ning kolme puhul eraldati kogutud materjalid väärteomenetlusse. Samuti edastati väärteomenetluse otsustamiseks info ka mitme teise meeskonnaliikme kohta.“

Samal teemal

Sigarettide puhul on kuriteo piiriks umbes 10 kasti inimese kohta. Kuna miinilaeval oli kontrollimise hetkel enam kui 30 inimest, oli Kallase sõnul kriminaalmenetluse peamine eesmärk välja selgitada, kas mõni meeskonnaliikmetest omas sigarette üle kuriteokoosseisu piirmäära.

„Meeskonnaliige, kes käitles 30 kasti sigarette, mis on umbes kolm korda rohkem kui lubatud, suhtes lõpetati kriminaalmenetlus oportuniteediga,“ selgitas Kallas. „See tähendab, et tõendeid hinnates on prokuratuur seisukohal, et ta on kuriteo toime pannud, kuid arvestades, et tegu on varem karistamata inimesega, ei ole tema edaspidisele õiguskuulekale teele suunamiseks vajalik isiku kriminaalkorras süüdimõistmine.“

Kuriteo toime pannud laeva meeskonnaliikmel lasub kohustus tasuda riigituludesse 3300 eurot ning ka tema valduses leitud sigaretid kuuluvad hävitamisele.

2016.aasta novembris avastasid maksu- ja tolliameti uurijad miinilaevalt Sakala lisaks maksumärkideta sigarettidele veel umbes tuhat liitrit kanget ja natukene lahjat alkoholi. Vägijoogi puhul ei olnud prokuratuuri võimalik kellelegi heita ette kuriteoks kvalifitseeruva koguse omamaist.

Skandaali tagajärjel astus oma ametilt tagasi toonane mereväe ülem mereväekapten Sten Sepper.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee