Raamat

Shakespeare tegi „Hamleti“ algallikasse oma käega märkmeid? (2)

Kais Allkivi, 10. märts 2018, 00:01
Londonis asuva Rahvusliku Portreegalerii kogusse kuuluv maal, mis pärit vahemikust 1600–1610 ja arvatakse kujutavat William Shakespeare'i nime all tegutsenud kirjanikku. Wikimedia Commons
Akadeemik John Casson uuris Briti raamatukogus prantslase François de Belleforest' 16. sajandi lõpust pärit jutukogu „Histoires tragiques“, mida peetakse William Shakespeare'i tragöödia „Hamlet“ üheks aluseks. Oma suureks jahmatuseks leidis teadlane Taani printsist Amlethist rääkiva loo juurest mitu tuhmunud märget.

„Mu silmad pidid koobastest välja kargama,“ ütles Casson The Guardianile. Kommentaarid võisid varem märkamata jääda, sest ilmselgelt ammusest ajast pärit tint on tublisti kulunud.

Casson leidis juurdekirjutusi kuue Hamleti-loo katkendi juures, kolm neist käsitlesid printsi otsust teeselda hullumeelset, et varjata kättemaksuplaane.

Shakespeare'i identiteedist mitu raamatut kirjutanud uurija peab väga tõenäoliseks, et märkmed on teinud näitekirjanik ise. „Ei ole tõestatud, et ükski teine isik oleks umbes samal ajal selle teksti vastu huvi tundnud,“ põhjendab Casson, kes uuris ka raamatukogu laenutusajalugu.

Casson on kindel, et märkused leheküljeservades on pärit 1601. aastal valminud „Hamleti“ eelsest ajast. Üks raamatus allajoonitud lause väidab, et pärilusliin on valitseja väljaselgitamiseks parem viis kui valimised. Kui Elizabeth I-le järgnenud James I olnuks juba troonil, poleks monarhi valimise teema kirgi kütnud, sest Jamesil oli kaks poega. Samuti ei viita kommentaarid kuidagi kuulsale näidendile, nagu võiks eeldada.

Cassoni arvates toetab värske leid tema teooriat, et Shakespeare oli Elizabeth I õukondlane sir Henry Neville, kes rääkis ja kirjutas prantsuse keeles ning kelle käekiri meenutavat märkmeid Belleforest' raamatus.

2 KOMMENTAARI

t
Tairu 17. märts 2018, 00:34
Oih, kommentaar läks valesse kohta! Pidi minema kirjanduspreemiate galerii juurde!
t
Tairu 17. märts 2018, 00:33
Küll need kirjanikud on ikka ilusad!

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee