Eesti uudised

Õiguskantsler pöördub kirikutele okupatsioonikahjude kompenseerimise pärast kohtusse (44)

Toimetas Triinu Laan, 8. märts 2018 15:15
Foto: Tiit Blaat/Ekspress Meedia
Õiguskantsler Ülle Madise leiab, et valitsuse tänane otsus muuta kirikutele raha eraldamise korda võib nimetada ka riigiõiguslikuks nihilismiks või asjatundmatuseks ning ta pöördub selguse saamiseks riigikohtusse.

 „Valitsuse tänase otsusega ei puudutatud põhiseaduslikkuse probleemi, vaid püütakse kindlustada raha kirikutele üleandmine enne Riigikohtu otsuse jõustumist. Seda saab nimetada kas riigiõiguslikuks asjatundmatuseks, õigusriikluse eitamiseks või nihilismiks," teatas õiguskantsler. 

Samal teemal

"Pöördun selguse saamise eesmärgil Riigikohtusse ja palun ministritel raha andmise lepinguid enne Riigikohtu otsust mitte allkirjastada,“ lisas Madise. 

Valitsus otsustas neljapäeval muuta eelmise aasta detsembris tehtud korraldusi, millega Eesti evangeelsele luterlikule kirikule (EELK) ning Eesti apostlik-õigeusu kirikule (EAÕK) eraldati valitsuse omandireformi reservfondist raha.

Valitsus täiendas raha eraldamise põhjendust ehk lisaks sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamisega on raha eraldamine kirikutele seotud nende omandi- või maareformist tulenevate nõuete lõpetamisega või vältimisega. Sellega seonduvalt muudetakse korralduste andmise alust ja lisatakse viide kehtiva määruse sättele, mille järgi on valitsusel õigus raha eraldada omandireformi läbiviimiseks vajalike, õigusaktidega ettenähtud kulude katteks.

"Õiguskantsler leidis valitsusele veebruaris saadetud ettepanekus, et kirikutele raha eraldamise aluseks olnud määruse punkt ei ole seadusega kooskõlas. Tänase otsusega lisas valitsus rahaeraldustele täiendava õigusliku aluse ja andis sellega neile suurema õiguskindluse," selgitas riigihalduse minister Jaak Aab. "Samuti aitab täiendus paremini edasi anda valitsuse eesmärki omandireformiga seotud ebaõigluse kõrvaldamisel ja omandireformi lõpetamiseks seotud toimingute tegemiseks."

Korraldused nägid ette EELK-le 6,8 miljoni ja EAÕK-le 1,2 miljoni euro eraldamist. Raha ei ole kirikutele tänaseks veel välja makstud, sest kirikutega ei ole sõlmitud rahaeralduse kasutamise lepinguid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee