2
fotot
Aleksei Turovski (Laura Oks)

Eile läks Tallinna loomaaiast manalateele tiigritüdruk Piiga, kes hooldaja sõnul oli väga hea loom. Zoosemiootik Aleksei Turovski meenutab, et temalgi on tiigritega olnud vahvaid kogemusi.

(Teet Malsroos)

„Äkki aastal 73 või 74 ma viisin meie loomaias sündinud emast tiigrit veoautoga Moskvasse. Me ei sattunud avariisse, kuid maantee oli jäätunud ja libe – meist tuhises teine auto mööda. Avariid ei teinud, aga tegime paar pööret,“ kirjeldab Turovski ja tunnistab, et kuigi temapoolne aken mõranes, ei saanud keegi kriimugi. 

„Siis ma kuulsin, kuidas tiiger oma kastist kutsus. Kaheaastane ta veel ei olnud, aga minu hea sõbranna oli kutsikast peale. Läksin teda rahustama, ta võttis jala ümbert kinni ja hoidis kaks tundi. Ei lasknud lahti, küünised ilusti peidetud. Nemad nurruda ei saa, aga teevad „burrrr“, kui nad sinuga rahul on ja suhelda tahavad. Tema palus, et palun ära jäta mind maha!“

Kassid ja tiigrid on Turovski sõnul sarnased. „Annavad alati mõista, kui tahavad suhelda. Nad on tolerantsed ja ma ütleks, et isegi mingis mõttes turvalised. Mul ei tule meelde ühtegi tõsist või süngete tagajärgedega konflikti tiigri ja hooldaja vahel. Võrratu loom,“ hüüab zooloog.

Mehe sõnul peab eutanaasia veterinaarselt olema väga kindlalt põhjendatud. See on selge, et looma piinata ei tohi. „Pumbata valuvaigisteid või närvirohutusid täis? Loom ei ole ju milleski süüdi, miks me peame teda piinama,“ küsib Turovski ja toob näiteks, et vahel üritavad inimesed järjekordset rekordit saavutada ja see on konkreetne piinamine. Teinekord ei ole aga hingejõudu, et loomast lahti lasta.

„Muidugi on kahju, kui loomad lahkuvad, aga minek ja tulek käivad elus käsikäes,“ ütleb ta lõpetuseks.

Jaga artiklit

11 kommentaari

K
Kutsikad  /   19:48, 9. märts 2018
Kas sellel Amuuri tiigril siis järeltulijaid polegi?
V
veteran  /   20:30, 8. märts 2018
Turovski sobiks Maksimumkovskaja asemele presidendiks- väga arukas ja tark mees.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis