Foto: LAURA OKS
Ohtuleht.ee 8. märts 2018 11:21
Täna on rahvusvaheline naistepäev, mida tähistatakse mitmel pool üle maailma. 

Naistepäeva tähistatakse ka Eestis ning see on lillemüüjate jaoks aasta suurima läbimüügiga päev. Kuidas teie naistepäeva tähistate? Kas tööl toovad meeskolleegid naistele lilli või ei peeta seda ahistamise kartuses enam sobivaks? Naised, kas ootate meestelt naistepäeval lilli ja kingitusi? Mehed, kas teie arvates tuleks naistepäeval naistele eriliselt tähelepanu pöörata? Andke meile kommentaarides teada! 

Õhtulehe naisi üllatasid täna hurmava muusikaga Taavi Hans Kõlar, Allan Kaljuste ja Joosep Järve. Lisaks kingiti kõikidele naistele kaunis roosiõis ning pakuti torti. 

Vikipeedia andmetel on naistepäeva tähistamise algust seostatud USA 1848. aasta reformidega, kui naised said mitmeid õigusi ja vabadusi. Veel on tähtpäeva seostatud 1908. aastaga, kui New Yorgi tekstiilivabriku streikijad nõudsid endale paremaid töötingimusi. Täiesti juhuslikult puhkenud tulekahjus hukkus tookord 129 naist.

1909. aastal tegi kommunist Rosa Luxemburg ettepaneku selle (või ka mõlema nimetatud) juhtumi meenutamiseks tähistada 8. märtsi rahvusvahelise naiste solidaarsuse päevana. Rahvusvahelise Naistesekretariaadi esinaine kommunist Clara Zetkin soovitas tähistada naistepäeva 1910. aastal Kopenhaagenis II rahvusvahelisel naissotsialistide konverentsil.

Nõukogude Liidus toimus aga naistepäeva  politiseerimine. 1930. aastatel hakati päeva ajakirjanduse toetusel laialt tähistama, 1936. aastast algas emarolli väärtustamine ja emakangelaste kujundamine, emadusest ja emadest kirjutamine ja konkreetsete isikute esiletõstmine. Venemaal kujunes kiiresti välja emakultus.

Seda päeva pühitseti riikliku tähtpäeva või koguni riigipühana peaaegu kogu nõukogude aja vältel. 8. mail 1965 kuulutas NSV Liidu Ülemnõukogu Presiidium rahvusvahelise naistepäeva puhkepäevaks. Naistepäev tähendas koosviibimisi töökohtades ja pidu pereringis. East ja staatusest sõltumata kingiti naistele ja tüdrukutele lilli. Nagu vanade kevadtalviste naistepühade puhul, oli ideaaliks, et naiste töö teevad sel päeval mehed. Osteti torti ja pakuti kooke. Üsna lahutamatult kuulus selle päeva juurde ka pidulik jook.