Eesti Kaubandus-Tööstuskoda tegi valitsusele ettepaneku vabastada sisserände piirarvu alt välismaalased, kes võetakse tööle usaldusväärse tööandja juurde, ja asendada välismaalaste seaduses Eesti keskmise töötasu nõue tööandja põhitegevusala keskmise palga nõudega.    

2018. aasta sisserände piirarv on 0,1% Eesti alalisest elanikkonnast ehk 1315 inimest. Eestis on juba praegu paljudes valdkondades tööjõupuudus ning see probleem süveneb järgnevatel aastatel veelgi, märgib Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts preaminister Jüri Ratase poole pöördumises, et 2020. aastaks väheneb tööealiste ehk 24–64aastaste arv ca 50 000 võrra.

Seda probleemi on muude meetmete kõrval võimalik leevendada kolmandatest riikidest pärit inimeste palkamise teel, lisab ta. Paltsi kinnitusel on ettevõtjatele üheks suuremaks väljakutseks endiselt tööjõupuudus, mida kinnitavad nii riigisisesed kui ka rahvusvahelised uuringud. Peale ümber- ja täiendõppe, tagasirände soodustamise, vähenenud töövõimega inimeste tööturule kaasamise ja muude meetmete tuleb valitsusel astuda otsustavamaid samme ka sisserändega seotud küsimustes, kinnitab ta. Sisserände piirarvu täitumisega seotud probleemi lahendamiseks teeb kaubanduskoda ettepaneku vabastada sisserände piirarvu alt välismaalased, kes võetakse tööle usaldusväärse tööandja juurde. Peale selle tehakse ettepanek asendada välismaalaste seaduses Eesti keskmise töötasu nõue tööandja põhitegevusala keskmise palga nõudega.    

Jaga artiklit

27 kommentaari

9
999  /   20:38, 8. märts 2018
Saatke meile usaldusväärseid poliitikuid.
  /   13:23, 8. märts 2018
Yle.1 Välisliin Köyhä Eurooppa
Euroopassa 199 miljoonaa ihmistä elää köyhyydessä, monet lapset näkevät nälkää. Talouskasvusta huolimatta nuorisotyöttömyys rehottaa Portugalissa, Italiassa ja Irlannissa. EU:n säästövaatimukset pahentavat tilannetta.
Sain teada, et EL on spetsiaalne fond ja spetsiaalne ametnik, kelle kaudu eraldatakse suuri summasid noorte töötuse vähendamiseks. Itaalias vastutav minister pesi käed puhtaks, kui ilmnes , et EL saadud sihtotstarbeline täiskasvanud noorte tööharjutuseks ette nähtud raha oli kulutatud mittesihtotstarbeliselt ja tööharjutusel(kalendrikuus on ette nähtud maksta 500 euri pool aastat järjest) olnud noored jäid lubatud töötasust ilma, tehes mitu kuud tasuta tööd. Minister ütles, et raha eraldati KOV-le, milline siis raha mujalekulutas ja noortele tööharjutajatele väljateenitud tasu ei makstud. Keegi ei vastuta!
See tuletas meelde meie tööjõu turul jasutatavat skeemi, kus peatöövõtja ei vastuta alltöövõtja maksmata palkade eest ja töölised teevad tasuta tööd kuude kaupa. Üleüldine petmine erinevate skeemide kaudu ja Kaubanduskoda loodab, et kolmandatest riikidest pärit tööjõudu on seadusaukude tõttu lihtsam orjastada(orjastatud isikule töötasu ei maksta ja seadusaukude tättu ta seaduskaitset ei saa).

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis